Odpowiedź :
Odpowiedź:
a następnie zapisz i rozwiąż odpowiednie równanie.
a) Za trzy ołówki po 0,60 zł i 4 zeszyty zapłacono 7 zł. Ile kosztuje zeszyt?
b) Pani Ela kupiła 3 kg ziemniaków. Zapłaciła banknotem 10-złotowym i otrzymała 4,60 zł reszty. Ile kosztował 1 kg ziemniaków?
c) Trzy jednakowe piłki i skankanka kosztowały 17 zł. Ile kosztowała piłka, jeśli skakanka kosztowała 5 zł?
Szczegółowe wyjaśnienie:
myślę ze pomogłem i dostane naj
Odpowiedź:
a. x- cena zeszytu
3 · 0,60 + 4 x = 7
4 x = 7 - 1,80
4 x = 5,20
x = 1,30 zł
b. x - cena 1 kg ziemniaków
10 - 3 x = 4,60
3x = 10 - 4,60
3 x = 5, 40
x = 1,80 zł
c. x - cena piłki
3 x + 5 = 17
3 x = 17 - 5
3 x = 12
Szczegółowe wyjaśnienie: