Odpowiedź :
Odpowiedź:
1)Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej
2)przyczyny: - brak zorganizowania duchownych, nie wywiązywanie się z obowiązków kościelnych; - sprzedawanie odpustów; - dążenie duchownych do zdobywania bogactw; - coraz mniejsza ilość wiernych; skutki: - założenie nowych wspólnot religijnych; - kontrreformacja ze strony Kościoła katolickiego: a) utworzenie zakonu.
3)W kościołach protestanckich uznawany za męczennika i obrońcę wiary. Jako prekursor reformacji w Kościele spłonął na stosie podczas soboru w Konstancji.
4)Jego nazwa wzięła się od włoskiego miasta – Trydent, w którym spotkali się delegaci Kościoła katolickiego. Celem soboru było wytępienie herezji, odnowienie dyscypliny kościelnej i poprawa obyczajów, a także wprowadzenie zewnętrznego pokoju w całym Kościele. Sobór trydencki był 19 soborem powszechnym.
Wyjaśnienie:
Mam nadzęję,że pomogłam.pozdrawiam.