Odpowiedź :
Odpowiedź:1-- nie wiem 2 --90% wszystkich zasobów żywności na świecie stanowią 82 artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego. 77% tych artykułów nigdy nie powstałoby, gdyby nie zapylanie roślin przez pszczoły. Najpopularniejszym zapylaczem roślin jest pszczoła miodna, która zapyla ponad połowę wszystkich roślin „spożywczych”. W prostym przeliczeniu daje to wniosek, że 1/3 ludzkiego pożywienia bezpośrednio zależy od owadów zapylających.
Zapylenie rośliny przez pszczołę lub innego owada zapylającego, znacząco zwiększa jej wydajność. W przypadku niektórych roślin, np. rzepaku, zapylanie przez pszczoły pozwala zwiększyć ilość ziaren o 50%. Rekordowe wzrosty wydajności notuje się przy zapylaniu przez pszczoły ogórków. Dzięki niemu, plon roślinny może wzrosnąć nawet o 80%.
Z punktu widzenia polskiej gospodarki, pszczoły są bezcenne – dzięki nim, wartość plonów wszystkich roślin uprawnych wzrasta o ok. 5 miliardów złotych rocznie, przy czym, kwota ta obejmuje jedynie pola i sady uprawne. Nie wlicza się naturalnie rosnących drzew i krzewów owocowych czy innych roślin.
Z uwagi na zbyt małą ilość pszczół i owadów zapylających, polska gospodarka każdego roku ponosi straty rzędu 2-3 mld złotych.
W polskim rolnictwie uprawia się ponad 50 gatunków roślin owadopylnych.
Wyjaśnienie: