Bułka kosztuje o 75%mniej niż chleb. Za 3 chleby i 6 bułek zapłacono 14,40zł. Ile kosztuje jedna bułka?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

14,40zł-100%

x-75%

x=75*14,40/100=10,8zł-chleb

bułka = 14,40-10,80=3,60zł

3,6/6=0,6zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

b - koszt bułki

c - koszt chleba

b = 0,75c

3c + 6b = 14,40 [zł]

3c + 6*0,75c = 14,40 [zł]

3c + 4,5c = 14,40 [zł]

7,5c = 14,40 [zł]   | /7,5

c = 1,92 [zł]

b = 1,44 [zł]