POLECENIA- Prusy, Rosja, Austria

1. Jaki wspólny element znajdował się na herbach Prus, Austrii i Rosji?

2. Jaki był cel przeprowadzonych reform w tych państwach?

3.Czego zakazali i na co pozwolili władcy swoim poddanym?

4,. W jakich okolicznościach powstało Królestwo Prus?

5. Jakiego rodzaju reformy wprowadził Fryderyk II Wielki?

6. Scharakteryzuj armię pruską.

7. Dlaczego Monarcha Habsburgów była podobna do Rzeczypospolitej?

8. Wymiń dwóch władców Monarchii Habsburgów( w skrócie Austrii)

9.Z jakiego powodu Austria była uważana za najlepiej zarządzane państwo w Europie?

10.Jak poprawiono dolę chłopstwa przez tych władców?

11. Z jakiego powodu Kościół katolicki w Austrii stracił swoją silną pozycję?

12. Skąd car Rosji, Piotr I Wielki wiedział jak zreformować swoje państwo na wzór europejski?- zadanie dla chętnych

13.Jak zmieniła się armia rosyjska po reformach Piotra?

14. Dlaczego wojna Rosji ze Szwecją stała się wielkim sukcesem carstwa rosyjskiego?

15. Co wydarzyło się w 1721 roku w Rosji?


Odpowiedź :

1. Wspólnym elementem na herbach Prus, Austrii i Rosji był czarny orzeł z takim wyjątkiem, że w rosyjskim i austriackim herbie był on dwugłowy w przeciwieństwie do pruskiego orła, który miał jedną.

2. Celem przeprowadzania reform była chęć unowocześnienia państwa w duchu oświeceniowym pod względem administracji, gospodarki i wojska. Celem było także zniesienie niekorzystnych i surowych praw, zapewnienie tolerancji religijnej oraz dbanie o poziom wykształcenia poddanych (od tego były reformy oświaty)

3. Władcy zakazywali przede wszystkim wpływu poddanych na ich rządy, bo władcy według idei absolutyzmu oświeconego przecież byli sługami państwa. Za to umożliwiali swoim poddanym zyskanie dostępu do edukacji oraz możliwości do rozwoju. Myślę że oto mogło chodzić.

4. Królestwo Prus powstało w 1701 roku poprzez koronację Fryderyka I i połączenie Brandenburgii z Prusami Książęcymi w jedno państwo. Czynnikiem to umożliwiającym było podpisanie traktatów welawsko-bydgoskich w 1657 roku, które zdejmowały zależność lenną Prus Książęcych wobec Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

5. Fryderyk II Wielki wprowadzał reformy edukacji (wprowadzenie po raz pierwszy w Europie obowiązku szkolnego dla chłopców), gospodarcze (wprowadzenie zasad merkantylizmu czy rozwój manufaktur) i ograniczające wpływ Kościoła (laicyzacja społeczeństwa, podporządkowanie administracji kościelnej państwu i przejmowanie majątków kościelnych).

6. Armia pruska była armią narodową. Nie korzystano już z pomocy oddziałów najemnych, jak to miało miejsce w poprzednim XVII wieku. W dodatku armia była jednolicie umundurowana (granatowe mundury) i dobrze zorganizowana. Najbardziej znaną formacją byli grenadierzy, którzy byli rodzajem piechoty strzeleckiej bardziej wyspecjalizowanej w walce na bagnety oraz mogącej rzucać ręcznymi granatami. Panowała żelazna dyscyplina i kary cielesne tj. chłosta za niesubordyncję rekruta (tzw. pruski dryl). W armii pruskiej możliwe było zrobienie kariery w wojsku niezależnie od pochodzenia rekruta. Armia obok administracji była ważnym fundamentem państwa pruskiego.

7. Monarchia Habsburgów, a w zasadzie Austria była podobna do Rzeczypospolitej, głównie dlatego że tak jak państwo polsko-litewskie było wieloetniczne (Polacy, Litwini, Niemcy, Żydzi, Tatarzy, Kozacy). W państwie Habsburgów żyli nie tylko Austriacy i Niemcy, ale także Chorwaci, Węgrzy, Czesi i Rumuni (z Transylwanii).

8. Maria Teresa i jej syn Józef II

9. Austria była uznawana za najlepiej zarządzane państwo dzięki reformom administracyjnym (ujednolicenie systemu administracji terenowej) dzięki którym możliwe było zarządzanie na dużym i wieloetnicznym terenie. Jednocześnie wprowadzano reformy powoli by nie wywoływać rozruchów i buntów ze strony grup etnicznych. Przy tym Austriacy starali się znosić odrębności poszczególnych regionów państwa, np: Węgier, Czech, itp.

10. Starano się poprawić los chłopów poprzez zniesienie poddaństwa osobistego tego stanu społecznego i obowiązku odrabiania pańszczyzny, a także zakazali zmuszania chłopów do przenosin w inne miejsca przez szlachtę (czyli tzw. rugowania) oraz dali chłopom możliwość samodzielnego przemieszczania się z miejsca na miejsce.

11. Kościół katolicki stracił w Austrii swoją pozycję z powodu chęci jej władców do ograniczania niezależności Kościoła względem państwa Habsburgów i chęci przejmowania ich ogromnych majątków. Józef II wprowadzając politykę józefinizmu

miał na celu właśnie przejmowanie majątków kościelnych. Jednak nie odbierał ich zakonom zajmujących się zajęciami korzystnymi dla państw tj. opieka nad chorymi czy edukacja.

12. Car Piotr I Wielki wiedział jak zreformować swój kraj, dzięki jego podróżom incognito, czyli takimi podróżami, w których nie ujawniał swojej prawdziwej tożsamości. Sam Piotr w czasie takich podróży nazywał siebie Piotrem Michajłowem. Zwiedzał kraje głównie rozwinięte tj. Wielka Brytania, Holandia, Prusy czy Austria. Robił to po to by zyskać specjalistów w różnych dziedzinach by móc zreformować swoje państwo. Wracając przez Rzeczpospolitą do Rosji mógł już wziąć się za porządki w swoim kraju.

13. Armia rosyjska przed reformą była przestarzała. Składała się przede wszystkim z nieregularnych oddziałow z poboru, pułków strzelców uzbrojonych w berdysze i karabiny kołowe oraz konnych oddziałów rosyjskich bojarów. Ponadto korzystała z oddziałów najemnych. Natomiast w czasie reform wojsko zostało jednolicie umundurowane (zielone mundury) , odpowiednio wyszkolone i objęte dyscypliną. Wprowadzono tabelę rang ustalającą wojskową hierarchię oraz regulamin wojskowy. Wojsko otrzymało nowoczesne wtedy karabiny skałkowe oraz armaty. Szlachetne pochodzenie już nie decydowało o pozycji w wojsku, a umiejętności w dowodzeniu. Wpływ na szkolenie dobrych wojskowych miały powstawanie szkół kadetów. Tak jak w większości państw Europy zaczęła dominować rola piechoty strzeleckiej nad kawalerią. Rosja dysponowała dobrą marynarką (flotą) wojenną

14. Zwycięska dla Rosji III wojna północna (1700-1721) ze Szwecją wzmocniła państwo rosyjskie dzięki uzyskaniu nabytków terytorialnych, które umożliwiały pełny dostęp do Morza Bałtyckiego (Inflanty). Ponadto Rosja stała się znaczącą potęgą militarną i gospodarczą Europy Wschodniej wypierając z tej pozycji słabą wtedy Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

15.

W 1721 roku w Rosji car Piotr I Wielki po wielkiej wojnie północnej i podpisaniu pokoju w Nystad ogłosił się cesarzem (imperatorem) Rosji. Fakt ten spowodował zmianę nazwy kraju z Carstwo Rosyjskie na Cesarstwo Rosyjskie.