Odpowiedź :
Krwinki czerwone (erytrocyty) transportują tlen. Nie mają jądra, a kształtem przypominają spłaszczone krążki. Powstają w szpiku kostnym czerwonym i żyją ok. 4 miesiące. Następnie obumierają i są rozkładane w śledzionie oraz wątrobie. Natychmiast zastępują je nowe komórki. W jednym milimetrze sześciennym krwi człowieka występuje 4-6,5 mln czerwonych krwinek. Ich liczba jest większa u mężczyzn niż u kobiet. W erytrocytach znajduje się czerwony barwnik - hemoglobina. Jest to białko, które ma zdolność przyłączania telnu. Dzięki hemoglobinie erytrocyty mogą transportować tlen do wszystkich komórek organizmu.
Krwinki białe (leukocyty) - zwalczają drobnoustroje chorobotwórcze. w 1 mm sześciennym może być ich od 4 do 10tys. czyli znacznie mniej niż krwinek czerwonych w odróżnieniu od erytrocytów leukocyty mają jądro komórkowe oraz zdolność ruchu niszczą drobnoustroje chorobotwórcze Jeśli do organizmu zostaliśmy na przykład bakterie niektóre krwinki białe wchłaniają jej i trawią część leukocytów wytwarza specjalne białka tak zwane przeciwciała które biorą udział w zwalczaniu czynników chorobotwórczych.
Płytki krwi (trombocyty) - biorą udział w krzepnięciu krwi. Nie mają jądra komórkowego. W jednym mm sześciennym jest ich 150-400 tys.