czy pomożecie z tymi równaniami daje naj

Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 zadanie

a) 3+x=2*x-5 (niewiadoma to x, lewa strona to 3+x, a prawa 2*x-5)

3+x=2x-5 ! -x

3=x-5 ! +5

8=x

!  - UZNAJ ZA KRESKĘ OBOK RÓWNANIA CZEGO SIĘ POZBYWASZ.

b) 5*(t+6)-2=8*t (jeżeli masz np. 8*t to po prostu jest to 8t)

5t+30-2=8t

5t+28=8t ! -5t

28=3t ! :3

28/3 = t

9 i 1/3 = t

2 zadanie

10 + 2x = 16 ! -10

2x = 6 ! :2

x = 3

3 zadanie

5x-4=31 !4

5x=35

Odpowiedz - C

4 zadanie

a) 5x-3=17 ! +3

5x=20 ! :5

x=4

sprawdzanie:

5*4-3=17

20-3=17

ZGADZA SIĘ

b) 2x-5+3x=7+x-4

5x-5=3+x ! -x

4x-5=3 !+5

4x=8 ! :4

x=2

Sprawdzanie:

2*2-5+3*2=7+2-4

4-5+6=5

5=5

ZGADZA SIĘ

zadanie 5

1 beczka to oznaczamy x + 48 (bo jest więcej o 48, niż w drugiej)

2 beczka to x

Suma to 136l

x+48 + x = 136

2x + 48 = 136 ! -48

2x= 88 ! :2

x= 44

Czyli

1 beczka to x+48, czyli 44+48 = 92 [litry]

2 beczka to x, czyli 44 [litry}

Suma to 92l+44l = 136l

Odpowiedź: W pierwszej beczce jest 92 litrów wody, a w drugiej 44 litry.

6 zadanie

Magda kupiła 5 zeszytów i piórnik

Wiemy, że piórnik był 7 razy droższy niż jeden zeszyt, czyli

cena 1 zeszytu to x, 5 zeszytów i ich cena to 5x

a cena piórnika 7x

Za zakupy zapłaciła 36 złoty, bo 50zł-14zł=36zł

7x+5x=36zł

12x=36 ! :12

x= 3

Czyli 1 zeszyt kosztował 3 zł, 5 zeszytów natomiast 15 złoty

a piórnik 3*7 = 21 (zł)

Odpowiedź: Piórnik kosztował 21 zł, a zeszyt 3 zł.

Jak czegoś nie zrozumiesz to pisz :)) Liczę na naj ;))