Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Jan III Sobieski, urodzony 17 sierpnia 1629 w Olesku, zmarł 17 czerwca 1696 w Wilanowie. Był królem Polski od 1674. Jego dwudziestodwuletnie panowanie było okresem stabilizacji Rzeczpospolitej. Uchodził za wybitnego dowódcę wojskowego i był popularny wśród poddanych. Jego zwycięstwa, odniesione w wojnie z Impreium Osmańskim, umocniły Jego pozycję polityczną. Najważniejsze zwycięstwo odniósł w bitwie pod Wiedniem w 1683. Przez Osmanów był nazywany ''Lwem Lechistanu" , a papież Innocenty XI w 1684 uhonorował go tytułem fidei defensor (obrońcy wiary). Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich monarchów i wodzów.
2. Przyczyną potopu Szwedzkiego był najazd Rosji na Rzeczpospolitą w 1654, i walka o panowanie nad Bałtykiem, rywalizacja o koronę szwedzką.
3. Monarchia absolutna to forma rządów, typowa przede wszystkim dla wczesnonowożytnej Europy oraz mająca uzasadnić doktryny polityczne.
4. Dymitriada, to nazwa interwencji zbrojnych części polskiej i litewskiej magnaterii w wewnętrzne sprawy Carstwa Rosyjskiego w czasie wielkiej smuty w latach 1604-1610, w celu osadzenia na tronie moskiewskich pretendentów, podających się za syna Iwana Groźnego.
5. Nie pamiętam ;((
6. Kozackie powstania, to są zbrojne wstąpienia Kozaków na Ukrainie, wywołane ograniczeniem ich swobód, zmniejszaniem rejestru kozackiego.