Odpowiedź :
Odpowiedź:
zadanie 1
1. W opowieściach Homera obecny jest pierwiastek zmysłowy, ponieważ autor z pieczołowitą dokładnością odmalowuje szczegóły życia codziennego starożytnych Greków, ich uczty, łowy, walki, pałace i chaty, a nawet zawody rycerskie.
2. W opowieściach biblijnych jest natomiast obecny pierwiastek duchowy, gdyż zmysłowość została tutaj zepchnięta na dalszy plan, dając miejsce uniwersalności i symbolom, dzięki których opowieści te stają się nieustającym pokarmem dla ducha człowieka.
zadanie 2
a)Eposy Homera
Przykład:
1.. "Cały Hefajsta cudnym puklerzem okryty,/ Na głowie blask się świeci czworoczubnej kity,/ Groźnie ją wstrząsa; włosy na kształt błyskawicy/ Jaśnieją, pływające na wierzchu przyłbicy."
2.Wyprowadzili przed dom wóz o dobrych kołach, muły do niego zaprzęgli, a dziewczyna wyniosła ze skarbca świetlistą odzież i ułożyła na wozie pięknie gładzonym. Matka napełniła jej koszyk wszelkim jadłem, przysmakami, nalała wina do koźlego bukłaka, a gdy dziewczyna weszła na wóz, podała jej złote naczyńko z miękką oliwą, by miały się czym namaścić po kąpieli - ona i służące."
Uzasadnienie :
1.Opis wyglądu Achillesa, który odwołuje się do zmysłów poprzez wymienienie elementów uzbrojenia, wraz z barwami oraz wrażeniem, jakie wywołuje.
2.Opis przygotowań do podróży jest dla czytelnika ucztą zmysłów. Dzięki skrupulatności autora z łatwością można wyobrazić sobie, jak wyglądały tego rodzaju rytuały. Jest to jednak jedynie opis, nie wnoszący żadnych treści naddanych, lecz mający jedynie za zadanie zaciekawienie odbiorcy.
b)Biblia
Przykład :
1."Miły mój śnieżnobiały i rumiany,/ najznakomitszy spośród tysięcy./ Głowa jego - najczystsze złoto,/ kędziory jego włosów to kiście [winogron],/ czarne jak kruk."
2. "oto koń trupio blady,/ a imię siedzącego na nim Śmierć,/ i Otchłań mu towarzyszyła./ I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi,/ by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta."
Uzasadnienie:
1.Pierwiastek zmysłowy dominuje w opisach Oblubieńca oraz Oblubienicy. Każda część ciała jest wymieniana i porównywana do wspaniałego cudu natury, odnosząc się tym samym do wyobraźni. Jednakże pieśń ta ma również znaczenie przenośne.
2.Św. Jan odnosi się do zmysłów, personifikując w postaci jeźdźców plagi, jakie mają spaść na ludzkość w dniu Sądu Ostatecznego. Dzięki temu stają się one mniej abstrakcyjne, bardziej zaś realne i konkretne.
zadanie 4
1. Prostota poematów Homera:
a) zmysłowy urok odmalowanej przez greckiego aojda rzeczywistości;
b) brak podwójnego sensu.
2. Odmienna od tekstów Homera struktura Biblii:
a) obecność pierwiastków sensualistycznych w tekstach biblijnych w celu konkretyzacji procesów duchowych, etycznych i religijnych;
b) wiara autora tekstów w obiektywną prawdziwość opowiadanych historii;
c) dominacja doktryny religijnej;
d) obecność treści naddanych, ukryty sens opowieści.