Odpowiedź :
Sposoby werbunku do sekt:
- pozorna akceptacja/otaczanie miłością
Członkowie sekty namawiają potencjalnego członka do udziału w spotkaniu. Bardzo ważne jest dobranie "ofiary" - najczęściej są to osoby samotne, nie akceptowane przez rodzinę lub społeczeństwo. Na spotkaniu osoba ta jest otaczana "miłością", członkowie okazują jej zrozumienie, troskę. Jest to sztuczne okazywanie uczuć, aby zatrzymać człowieka w grupie.
-metoda małych kroków
Na początku wszystko wydaje się normalne, najczęściej jest to nauczanie zgodne z wyznaniem ofiary. Z biegiem czasu wartości przekazywane przez sektę coraz bardziej odbiegają od poglądów potencjalnego członka, jednak proces zachodzi tak wolno (wręcz naturalnie), że przyszły członek nawet tego nie zauważa.
-metoda kary i nagrody
Za odpowiednie zachowanie (zgodne z podglądami sekty) można zostać nagrodzonym. Jak wiadomo człowiek lubi być doceniany, jest to więc dobry napęd do działania (np. do werbowania nowych członków) w celu otrzymania nagrody. Taka nagrodą może być obejmowanie coraz ważniejszych stanowisk w sekcie. Metoda kary polega na odizolowaniu od społeczności członka który złamał zasady sekty. Może on zostać wyrzucony, a inni członkowie nie mogą się z nim kontaktować. Taki tok postępowania sprawia że ludzie boją się opuszczać sektę ze względu na poczucie opuszczenia.
-metoda pomocy
Metoda ta opiera się na przedstawieniu zalet sekty. Członkowie przekonują iż uczestnictwo w sekcie pozwoli rozwiązać problemy życiowe, oferują pomoc finansową lub zaspokojenie ambicji. Jednak jest to tylko metoda wędki, sekta w żaden sposób nie pomaga, a metody manipulacji sprawiają że członkowie próbują usprawiedliwić wszystkie działania sekty.
-metoda nacisku
Dzięki odpowiednim umiejętnością psychologii członkowie potrafią świetnie manipulować potencjalnych kandydatów. Zapędzają człowieka w kozi róg z którego nie potrafią się wydostać. Metody nacisku mogą być stopniowe, najpierw członek jest miły a następnie może nawet dochodzić do szantażu.
Liczę na naj :)