Odpowiedź :
Odpowiedź:
1Rewolucja we Francji trwała w latach 1789 - 1799. Było to jedno z najbardziej doniosłych zjawisk w dziejach społeczno-politycznych Europy epoki nowożytnej. Jednocześnie uważa się ją za “rewolucję w czystej postaci”, czyli za wydarzenie bez dodatkowych elementów, np. religijnych, wyzwoleńczych
2. Zasady obowiązujące we francuskiej monarchii konstytucyjnej określała Konstytucja z 1791 roku. Dwiema głównymi, innowacyjnymi zmianami leżącymi u podstaw nowego ustroju był trójpodział władzy (czyli zamienienie hierarchicznej władzy skupiającą całą kontrolę na trzy odrębne, niezależne gałęzie o odrębnych kompetencjach: władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą) oraz suwerenność ludu (czyli władza pochodzi od obywateli: w 1791 we Francji prawo wyborcze mieli tylko obywatele spełniający szereg kryteriów, m.in. bycie mężczyzną przynajmniej 25-letnim, mieszkanie w mieście, przynależenie do Gwardii Narodowej...).
3.Rewolucja – znacząca zmiana, która zazwyczaj zachodzi w stosunkowo krótkim okresie. Różnie definiowane rewolucje wybuchały w całej historii ludzkości. Różnią się one w zależności od liczby rewolucjonistów, środków przez nich stosowanych, czasu trwania, ideologii motywacyjnej i różnych innych aspektów.
Stany Generalne – zgromadzenie reprezentujące przedstawicieli 3 stanów Francji: szlachty, duchowieństwa i stanu trzeciego, czyli reszty społeczeństwa zwoływane jako doradczy organ króla, zwłaszcza w sprawach ustalania podatków.
Podział władz – model organizacji państwa, w którym funkcje prawodawcze, wykonawcze i sądownicze są od siebie oddzielone i powierzone niezależnym od siebie ciałom
Bastylia – zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370–1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy
Wyjaśnienie:
powinno być okey