Wyjaśnij pojęcia: Wallenrodyzm,ballada,histonozofia,prometeizm,orientalizm,pejzaż mentalny.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wallenrodyzm - jest to pojęcie wywodzące się z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza pt. Konrad Wallenrod i oznaczające człowieka, który posługuje się podstępem i zdradą w celu realizacji wzniosłego i szlachetnego celu.

Ballada - gatunek synkretyczny, łączący w sobie cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi, akcja), którego tematem są niezwykłe wydarzenia. Jej nazwa pochodzi od włoskiego ballare (tańczyć), co wskazuje na włosko-prowansalskie początki.

Histonozofia - dziedzina ogólnych rozważań nad przebiegiem procesu dziejowego, nad sensem historii, statusem praw historycznych.

Prometeizm - postawa etyczna, dla której ideałem moralnym jest dobrowolne podporządkowanie działań jednostki dobru większych grup społecznych lub nawet całej ludzkości. Nawiązuje do mitycznej postaci Prometeusza.

Orientalizm - szczególnie utrwalona w kulturze Zachodu forma egzotyzmu polegająca na uzewnętrznieniu i akcentowaniu w tworach kultury fascynacji kulturami Wschodu, zwłaszcza hinduską, japońską, arabską, perską, chińską. Orientalizm występował czasem już w kulturze starożytnej. 

Pejzaż mentalny- to duchowy zapis wewnętrznych odczuć i myśli człowieka, zapis stanu psychicznego. To filozoficzny obraz poglądów – niepowierzchowny i twórczy. To „obraz duszy”. Pejzażem mentalnym może być utwór poetycki, proza, a także obraz, rzeźba, czy inny wytwór sztuki.

Odpowiedź:

  • Wallenrodyzm – pojęcie wywodzące się z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza pt. Konrad Wallenrod i oznaczające człowieka, który posługuje się podstępem i zdradą w celu realizacji wzniosłego i szlachetnego celu.
  • Ballada – gatunek synkretyczny, łączący w sobie cechy liryki
  • Prometeizm - postawa etyczna, dla której ideałem moralnym jest dobrowolne podporządkowanie działań jednostki dobru większych grup społecznych lub nawet całej ludzkości.
  • Pejzaż mentalny - to wyrażenie stanu ducha poprzez przedstawienie przyrody splecione z przeżyciem wewnętrznym podmiotu mówiącego, ukazanie uczuć i stanów wewnętrznych bohatera przez opisy natury.