Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 zadanie
a. tornado-gwałtownie wirująca kolumna powietrza będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa. Trąby powietrzne osiągają różne rozmiary.
b. przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.
2 zadanie
a. Katastrofalne skutki przejścia tornada powoduje nie tylko znaczna prędkość wirującego powietrza, ale również niesłychana siła ssąca i gwałtowny spadek ciśnienia w środku wiru (do 100 hPa). Skutkiem panującego wewnątrz niskiego ciśnienia są eksplozje niszczonych budynków.
b. Skutki cyklonów tropikalnych obejmują ulewne deszcze , silny wiatr , duże fale sztormowe w pobliżu wyjścia na ląd i tornada . Zniszczenie wywołane przez cyklon tropikalny, taki jak huragan lub burza tropikalna, zależy głównie od jego intensywności , wielkości i lokalizacji.
3 zadanie
a. Rozciąga się on przez stany: Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tornada najczęściej występują tam późną wiosną oraz, rzadko, wczesną jesienią.
b. powstające w okresie styczeń-marzec cyklony tropikalne w rejonie Zatoki Bengalskiej, Morza Arabskiego, u południowej części Oceanu Indyjskiego na zachód