Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
2.
3.opera sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej.
4.libretto oryginalny lub oparty na dziele wiążący się ściśle z muzyką; także lit. przedstawienie treści baletu lub pantomimy "scenariusz" sławnymi twórcami l. byli: w czasie .
5.Inspicjent jest obecny od początku powstawania spektaklu, podczas jego eksploatacji, aż do ostatniego przedstawienia.
6.Scenograf. Osoba odpowiadająca za oprawę plastycznej spektaklu. Do zadań scenografa należy także określenie jak ma wyglądać oświetlenia, dekoracje, rekwizyty i kostiumy. Ściśle współpracuje z reżyserem, kosium o grafem, reżyserem światła.
7.będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.
8.pierwsze przedstawienie – pierwsze przedstawienie danego utworu lub towaru szerokiej publiczności
9. otwarcie, rozpoczęcie. Dzieło przeznaczone do wykonania przed podniesieniem kurtyny w operze, czasem też grane na otwarcie koncertu.
10.Dyrygent stoi zazwyczaj na niewielkim podwyższeniu, twarzą do sceny, będąc dobrze widocznym zarówno dla członków orkiestry, jak i artystów na scenie.
11.Najważniejsze ośrodki rozwoju opery
Francja.
Hiszpania.
Anglia.
Francja.
Włochy.
12. Pierwsze opery wystawiano w Polsce jeszcze w czasach Zygmunta III Wazy.
Wyjaśnienie:
Masz ziomeek