wyjasnij pojecia :


1. abrazja

2. aglomeracja monocentryczna

3. aglomeracja policentryczna

4. akumulacja

5. albedo

6. analfabetyzm funkcjonalny

7. anekumena

8. antropopresja

9. apartheid

10. aphelium

11. archaik

12. astenosfera

13. atmosfera

14. barchan

15. basen oceaniczny

16. bruzdy korozyjne

17. bryza

18. buddyzm

19. choroby cywilizacyjne

20. chów ekstensywny

21. chów intensywny

22. cięcie poziomicowe

23. ciśnienie atmosferyczne

24. cofka

25. cykl hydrologiczny

26. cyklon tropikalny

27. czwartorzęd

28. czynniki glebotwórcze

29. deflacja

30. deglomeracja

31. dekolonizacja

32. delta

33. denudacja

34. deportacja

35. depresja

36. determinizm geograficzny

37. dezurbanizacja

38. diageneza

39. drenaż mózgów

40. Droga Mleczna

41. dział wodny

42. dziura ozonowa

43. echo wyżu demograficznego

44. efekt cieplarniany

45. egzosfera

46. eksklawa

47. eksplozja demograficzna

48. ekumena

49. emigracja

50. endemity



Odpowiedź :

Odpowiedź:

ABRAZJA - jeden z procesów erozyjnych. Polega na ścieraniu podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez prądy rzeczne i morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie, lodowce i wiatry, także na wzajemnym ścieraniu materiału skalnego, wskutek czego ulega on rozdrobnieniu i obtoczeniu. Zachodzi na stromych, skalnych brzegach dużych zbiorników wodnych, takich jak oceany, morza i duże jeziora. Pewne znaczenie ma również rozpuszczanie skał przez wodę. Efektem działania abrazji jest powstawanie klifu i platformy abrazyjnej.

AGLOMERACJA MONOCENTRYCZNA -  duże skupisko ludności, w którego centrum znajduje się ośrodek miejski (tzw. rdzeń), a naokoło są przyrośnięte miasta satelitarne oraz zurbanizowane wsie. Miasta satelitarne najczęściej pełnią funkcje dzielnic sypialnych lub przemysłowych. Z czasem strefa podmiejska może zostać wchłonięta przez powiększające się miasto, stając się jego integralną częścią

AGLOMERACJA POLICENTRYCZNA - drugi rodzaj aglomeracji, tworzącej zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, którego główną cechą jest brak jednego ośrodka centralnego

AKUMULACJA - geologiczny proces gromadzenia się osadów (okruchów mineralnych, skał, cząstek roślin i zwierząt, lodu) na dnie zagłębień terenu.

ALBEDO - stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego. Jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię

ANALFABETYZM FUNKCJONALNY - sytuacja, w której osoby nieposiadające wykształcenia lub posiadające formalne wykształcenie nie potrafią wykorzystać wiedzy do tego, by sprawnie funkcjonować w codziennym życiu w nowoczesnym społeczeństwie

ANEKUMENA -  obszar na kuli ziemskiej trwale i całkowicie niezamieszkany przez człowieka i niewykorzystywany gospodarczo, w przeciwieństwie do ekumeny, czyli terenów stale zamieszkałych i subekumeny – terenów zamieszkałych czasowo.  Do anekumeny można zaliczyć np. obszary pustynne, obszary polarne oraz szczytowe partie wysokich pasm górskich.

ANTROPOPRESJA - ogół działań człowieka (zarówno planowych i przypadkowych) mających wpływ na środowisko przyrodnicze

APARTHEID - był systemem politycznym, który określał relacje pomiędzy białymi a innymi rasami w Republice Południowej Afryki

APHELIUM - punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, znajdujący się w miejscu największego oddalenia (apocentrum) tego ciała od Słońca. Aphelium posiadają orbity okołosłoneczne ciał poruszających się po orbitach eliptycznych (nie kołowych), jak planety, planetoidy, czy komety.

ARCHAIK - w sensie geochronologicznym: najstarszy eon w dziejach Ziemi, trwający ok. półtora miliarda lat (od 4,0 do 2,5 mld lat temu). Archaik dzieli się na cztery ery: eoarchaik, paleoarchaik, mezoarchaik i neoarchaik

ASTENOSFERA - warstwa o grubości około 100 km, położona w górnej części płaszcza ziemskiego, tuż pod litosferą. Górna granica astenosfery leży na głębokości od 10 do 100 km, dolna na głębokości 350-400 km (górna 50-70 km pod oceanami i do 120 km pod kontynentami, dolna odpowiednio 400 i 250 km.

ATMOSFERA -  gazowa powłoka otaczająca ciało niebieskie o masie wystarczającej do utrzymywania warstwy gazów w wyniku działania grawitacji

BARCHAN - wydma sierpowata – rodzaj ruchomej wydmy o półksiężycowatym kształcie i ramionach wysuniętych zgodnie z kierunkiem wiatru (w stronę zawietrzną), charakterystyczny dla pustyń piaszczystych, pozbawionych roślinności (Sahara, Kalahari)

BASEN OCEANICZNY - forma ukształtowania dna oceanicznego, ogromne obniżenia w skorupie, rozpościerające się poniżej szelfu i stoków kontynentalnych.

BRYZA -  wiatr wiejący na granicy dwóch obszarów

BUDDYZM -  nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm jest zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

CHOROBY CYWILIZACYJNE - (zwane także chorobami XXI wieku) to choroby szerzące się na całym świecie spowodowane rozwojem cywilizacji; częstotliwość ich występowania zależy od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa.

CHÓW EKSTENSYWNY - rodzaj rolnictwa, w którym nie stosuje się sztucznych środków wspomagających uprawy, takich jak nawozy mineralne i pestycydy, co skutkuje jednak zmniejszonymi plonami. W systemie tym nakłady pracy są wysokie, a koszty niskie. Ten rodzaj rolnictwa stosuje się w krajach mniej rozwiniętych gospodarczo lub dysponujących rozległymi terenami (jak np. USA).

CHÓW INTENSYWNY - system produkcji rolniczej ukierunkowany na maksymalną wysokość plonów oraz zysk osiągane w warunkach dużego nakładu pracy i środków finansowych. Charakteryzuje je powszechne zastosowanie wysoko wydajnych maszyn, technik uprawy i hodowli, nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Rolnictwo intensywne występuje przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych.

CIĘCIE POZIOMICOWE -  znormalizowany dla danej mapy i skali odstęp pomiędzy kolejnymi warstwicami podstawowymi (zasadniczymi)

CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE - stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi (lub innej planety), do powierzchni, na jaką ten słup naciska

COFKA - podwyższenie lustra wody postępujące w górę biegu cieku, powstające wskutek podnoszenia się stanu wody w zbiorniku końcowym, do którego ów ciek uchodzi – np. w morzu, jeziorze lub w rzece przyjmującej dopływ[1]. Może nastąpić w wyniku spiętrzenia wody przez długotrwałe działanie silnych wiatrów wtłaczających wodę w górę cieku (cofka wiatrowa), w wyniku pojawienia się zatoru lodowego lub działania zapory wodnej.

CYKL HYDROLOGICZNY - naturalny obieg wody na Ziemi. Obejmuje on procesy zachodzące zarówno w atmosferze, takie jak: parowanie, kondensacja, opady, transport wilgoci; w biosferze: pobieranie wody i jej oddawanie w procesie oddychania, czyli transpiracji, jak i w litosferze: wsiąkanie, spływ podziemny i powierzchniowy.

CYKLON TROPIKALNY -  przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.

CZWARTORZĘD - najmłodszy okres ery kenozoicznej, który zaczął się 2,58 mln lat temu z końcem neogenu i wciąż trwa. Dzieli się na: plejstocen od 2,58 mln do 11,7 tys.

CZYNNIKI GLEBOTWÓRCZE - elementy środowiska geograficznego mające wpływ na powstawanie i rozwój gleb. Są one czynnikiem energetycznym lub substratem w procesie glebotwórczym.

DEFLACJA - długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce przekładający się na wzrost siły nabywczej pieniądza. W warunkach deflacji za tę samą ilość pieniędzy po pewnym czasie można kupić więcej towarów i usług. Przeciwieństwem deflacji jest inflacja.

DEGLOMERACJA - proces mający na celu zahamowanie wzrostu zagęszczenia ludności. Wyróżnia się dwa typy deglomeracji: czynną (przenoszenie zakładów pracy poza granice aglomeracji) i bierną (niedopuszczanie do powstawania nowych miejsc zatrudnienia na terenie aglomeracji)

DEKOLONIZACJA -  proces wyzwalania się narodów z zależności kolonialnej i tworzenia niepodległych państw w dawnych terytoriach zależnych . Może następować za porozumieniem stron – w sposób pokojowy, lub na skutek powstania, rewolucji czy innego konfliktu zbrojnego

DELTA - ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym

DENUDACJA - Średnia prędkość „zdzierania kontynentów” wynosi około 6 mm/1000 lat. Po odciążeniu terenu przez denudację zwykle następują ruchy tektoniczne, które wznoszą obniżony teren. Wyróżnia się cztery stadia denudacyjne: najmłodsze, początkowe – tworzy się sieć rzek, przeważa wietrzenie mechaniczne.

DEPORTACJA - przymusowe przesiedlenie najczęściej całej grupy osób z powodów politycznych,

DETERMINIZM GEOGRAFICZNY - pogląd uznający czynniki środowiskowe (ukształtowanie terenu, klimat, rodzaj gleby, fauna i flora terenu) za decydujące w rozwoju społeczeństwa, kultury i gospodarki; pogląd, że środowisko geograficzne uzależnia człowieka od siebie

DEZURBANIZACJA - proces polegający na spadku liczby ludności miast w obszarach metropolitalnych oraz aglomeracjach, któremu towarzyszy rozwój oddalonych od nich małych miast.