Zad 10
Jednym z mechanizmów odpowiedzialnych za transport wody w roślinie jest parcie korzeniowe. Proces ten jest uwarunkowany głównie aktywnym pobieraniem z roztworu glebowego niektórych jonów, co skutkuje wnikaniem wody i jej przemieszczaniem się w górę rośliny. Udowodniono, że w warunkach niedoboru tlenu oraz pod wpływem inhibitorów oddychania tlenowego parcie korzeniowe zanika.

10.1. Opisz, w jaki sposób przeprowadzić obserwację (co trzeba zrobić i co zaobserwować), aby przekonać się o występowaniu parcia korzeniowego, mając do dyspozycji podlaną roślinę niecierpka, rosnącą w doniczce..

10.2. Wyjaśnij, dlaczego parcie korzeniowe ustaje pod wpływem inhibitorów oddychania tlenowego.


10.3. Wyjaśnij, dlaczego wczesną wiosną u drzew okrytonasiennych parcie korzeniowe jest jedynym mechanizmem umożliwiającym przemieszczanie się wody w górę rośliny.



Odpowiedź :

10.1.

Aby przekonać się o występowaniu parcia korzeniowego należy ściąć niecierpka parę centymetrów od dołu. Przekonamy się wtedy o wystepowaniu u niego parcia korzeniowego, gdyż w miejscu nacięcia nadal będzie wypływać woda.

10.2.

Parcie korzeniowe ustaje pod wpływem inhibitorów oddychania tlenowego, poniewż parcie korzeniowe jest procesem aktywnym, wymagającym nakładu energii zmagazynowanej w ATP, ktróre jest wytwarzane w procesie oddychania komórkowego, zatem gdy użyjemu inhibitorów oddychania tlenowego przestanie działać parcie korzeniowe, ponieważ nie będzie dostarczane ATP.

10.3.

Wczesną wiosną u drzew okrytonasiennych pracie korzeniowe jest jedynym mechanizmem umożliwiającym przemieszczanie się wody w górę rosliny, ponieważ wczesną wiosną na tych drzewach nie ma jeszcze liści, zatem nie będzie działała siła ssąca, a jedną możliwością transportu wody w roślinie, aby mogła ona przetrwać ten okres będzie parcie korzeniowe.