Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 . najpierw sparawdzam swoje bezpieczeństwo
nastepnie podchodze do poszkodowanego i pytam jak doszło do zdażenia
wzywam pogotowie ratunkowe
tamuje krwawienie ponad raną
utrzymuje ciagły kontakt z poszkodowna aby nie zemdlał
2. W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, NIE NALEŻY odchylać głowy poszkodowanego do tyłu. Powoduje to spływanie krwi z nosa po ścianie gardła, co może spowodować wymioty bądź nawet zachłyśnięcie. Zamiast tego powinniśmy usiąść (bądź posadzić krwawiącego) w pozycji siedzącej, pochylić się do przodu i mocno ucisnąć skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa).
Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu. Po zatamowaniu krwawienia nie powinniśmy wydmuchiwać nosa przez około 4 godziny, jeśli jest to absolutnie konieczne, należy uczynić to z wielką delikatnością.
Przykładanie chłodnych kompresów na czoło bądź nos krwawiącego nie jest sposobem na zatamowanie krwawienia z nosa, może jednak zwiększyć komfort osoby krwawiącej.
Pamiętajmy – krwawienie z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, a więc i powodem do wezwanie pogotowia ratunkowego. Jeśli krwawienie nie ustępuje, powinniśmy zawieźć poszkodowanego na konsultację laryngologiczną. Jeśli krwawienia zdarzają się często i nawracają, powinniśmy udać się na konsultację lekarską w celu wykluczenia przyczyn ogólnoustrojowych.
3. ponieważ rany czaszkowe są zawsze najniebezpieczniejzymi nie wiemy czy w głowie nie powstał kwiak lub guzek który gdy będziemy uciskąc rane nie ucisnie waznego narządu w czaszce i nie spowoduje powikłań
4 Poważna utrata objętości krwi sprawia, że serce nie może efektywnie pompować krwi do narządów i tkanek. Podczas wstrząsu krwotocznego dochodzi do nagłego obniżenia skurczowego ciśnienia krwi poniżej 90 mmHg
Do wstrząsu krwotocznego dochodzi, gdy utrata krwi jest na tyle duża, że przekracza 25 proc. objętości krwi krążącej. Wśród przyczyn wstrząsu krwotocznego wyróżniamy:
rozległe urazy, zarówno otwarte jak i zamknięte,
krwawienie śródoperacyjne i pooperacyjne,
samoistne krwawienie np. u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe,
krwawienie z przewodu pokarmowego,
pęknięcie ciąży pozamacicznej,
krwawienie z żylaków przełyku przy niewydolności wątroby.
Objawy wstrząsu krwotocznego są zależne od zaawansowania utraty krwi. Główne objawy to osłabienie, bladość skóry, pragnienie, obniżenie ciśnienia tętniczego poniżej 90 mmHg, tachykardia, przyśpieszenie i spłycenie oddechu, zimna i wilgotna skóra, hipotermia i hiperwentylacja.
Wyjaśnienie:
licze na naj