Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. 1596-połączenie Cerkwi prawosławnej z Kościołem łacińskim w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dokonane w Brześciu Litewskim
2 Na mocy tego porozumienia, w zamian za przyjęcie dogmatów katolickich i uznanie papieża głową Kościoła, unici – zwani odtąd grekokatolikami, całkowicie zachowali swoją liturgię i jej język, kalendarz juliański, małżeństwa księży oraz dopuszczenie biskupów unickich do senatu. Ten ostatni zamysł nigdy nie został zrealizowany. Natychmiast po zawarciu unii pojawiły się sprzeczności wśród prawosławnych biskupów oraz duchowieństwa
3W wyniku unii powstał Kościół unicki. Unici zobowiązali się uznać dogmaty Kościoła katolickiego i zwierzchnictwo papieża, w zamian za to zachowali swój obrządek, kalendarz juliański i organizację kościelną.
św Jozafat Kuncewicz- promotor unii brzeskiej, napisał wiele traktatów w obronie idei pojednania kościołów. Za swoje działania na rzecz pozyskiwania wiernych dla Unii był niejednokrotnie oskarżany i atakowany przez jej prawosławnych przeciwników, tzw. dyzunitów. W pewnym momencie władze oskarżyły go nawet o zachowanie niechrześcijańskie.
Wszystko to wkrótce doprowadziło do jego męczeństwa.
W październiku 1623 abp Jozafat Kuncewicz udał się do Witebska, by po raz kolejny podjąć próbę odzyskania kontroli nad sytuacją religijną w mieście. 12 listopada 1623 dopadł go tam tłum rozwścieczonych prawosławnych mieszczan. Arcybiskup został zamordowany, a jego ciało wrzucone do Dźwiny. Po sześciu dniach zostało wyłowione z rzeki i przewiezione do katedry unickiej w Połocku.
Jego śmierć wywarła wielki wpływ na dalszy rozwój Unii Brzeskiej. Jozafat został beatyfikowany w 1642 r., odbierając kult w Kościele rzymskim i unickim.
Wyjaśnienie: