Krótka charakterystyka klimatu monsunowego. Gdzie, jak, co? :)

Odpowiedź :

Klimat monsunowy to jeden z podstawowych typów klimatów, występujący w strefie umiarkowanej, podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej.

Możemy go zaobserwować w Azji, Australii, Afryce oraz Ameryce Środkowej. Jest to jeden z klimatów gorących.

Charakteryzuje się zmiennością sezonową, uzależnioną od cyrkulacji monsunowej. Wyróżniamy tutaj dwie pory roku - porę deszczową i porę suchą.

Na klimat monsunowy wpływają monsuny, czyli wiatry występujące na obszarach lądowych i wodnych sąsiadujących ze sobą, wskutek nierównomiernego nagrzewania się dużych obszarów (np. południowa Azja i Ocean Indyjski) - wtedy też mamy do czynienia z cyrkulacją monsunową.

Wyróżniamy dwa rodzaje monsunów: monsun letni występujący latem oraz monsun zimowy występujący zimą.

Monsun letni:

  • w monsunie letnim nad lądem mamy do czynienia z niżem barycznym, zaś nad oceanem z wyżem barycznym (ląd szybciej się nagrzewa, więc temperatura jest tam większa; nad oceanem nie mamy takich wahań temperatur, stąd ośrodek wysokiego ciśnienia).
  • wilgotne i ciepłe powietrze znad oceanu przemieszcza się w kierunku lądu, niosąc ze sobą duże opady deszczu; stąd letnia pora deszczowa.
  • ocean → ląd

Monsun zimowy:

  • w monsunie zimowym sytuacja jest odwrotna, gdyż to nad oceanem mamy do czynienia z niżem barycznym (ocean magazynuje ciepło i wolniej się wychładza), zaś nad lądem - wyżem barycznym.
  • chłodne i suche powietrze znad lądu przemieszcza się w kierunku oceanu, niosąc ze sobą niskie opady deszczu (niekiedy też nie ma ich wcale); stąd zimowa pora sucha.
  • ląd → ocean

Podsumowując:

W klimacie monsunowym mamy dwie ciepłe pory roku, charakteryzujące się zachmurzeniem i dużymi opadami (pora letnia) lub bezchmurną pogodą i niskimi opadami (pora deszczowa).