Potrzebuje wypracowania na temat: Czy człowiek jest kowalem swego losu? Błagam o pomoc na jutro potrzebuje!!

Odpowiedź :

tutaj jest stronka na bryku mozesz to strescic i jest fajne wypracowanie;p
http://www.bryk.pl/teksty/gimnazjum/j%C4%99zyk_polski/tematy_wolne/18085-czy_cz%C5%82owiek_faktycznie_jest_kowalem_swojego_losu.html
Czy to prawda, że każdy jest kowalem własnego losu? A może zasadniczy wpływ na życie ma przypadek, zbieg okoliczności?




Moim zdaniem zasadniczy wpływ na własne życie ma każdy człowiek, a nie przypadek i zbieg okoliczności. Każdy przez swoje decyzje i zaangażowanie kształtuje nie tylko otaczający go świat, ale i samego siebie. Ma wpływ na to, co się z nim stanie w przyszłości. To my decydujemy o własnym życiu, kierunku, w jakim będzie dążyć. Myślę więc, że stwierdzenie „każdy jest kowalem własnego losu” jest prawdziwe.
W moim niezbyt długim życiu już zaobserwowałem kilka wydarzeń potwierdzających tę tezę. Któregoś dnia nie chciało mi się uczyć, chociaż wiedziałem, że prawie na pewno będę pytany. Dokonałem świadomego wyboru, który zadecydował o mojej przyszłości. Następnego dnia dostałem jedynkę, spowodowała ona obniżenie mojej oceny na świadectwie. Tamta mała decyzja miała dalekosiężne skutki. Dała jeszcze o sobie znać podczas zdawania do liceum. Moje nie przygotowanie przez lenistwo było dziełem, które sam sobie wykułem.
Tak samo i w tym momencie powzięcie decyzji o nie napisaniu tej pracy mogłoby mieć długotrwałe skutki wpływające na moją przyszłość.
Również w książce Tolkiena „Władca pierścieni” główny bohater Frodo mimo przeciwności losu nie poddawał się w dążeniu do celu, jaki sam sobie ustanowił. Nie zgodził się, aby inni ludzie decydowali o jego losie. Wziął swoją, ale także i innych, przyszłość we własne ręce i nie pozwoliłby była ona dziełem przypadku. Dzięki determinacji osiągnął zamierzony efekt.
Prawidłowość ta, że każdy wykuwa, kształtuje własne życie była zauważona wieki temu i ma odzwierciedlenie w tradycjach ludowych, a dokładniej w przysłowiach. Powiedzenie, „ jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” mówi o tym, że każdy sam buduje swoje życie i zależnie ile pracy w to włoży takie będą efekty (np. bez decyzji o starannym wykształceniu ciężko potem dostać pracę). Podobne znaczenie ma również przysłowie, „kto chce zbierać musi siać”.
Już pierwsi ludzie odczuwali potrzebę stanowienia o sobie i o własnej przyszłości. Powodowało to szybszy rozwój, tworzenie rzeczy ułatwiających życie.
Powyższe przykłady pokazują, że człowiek jest kowalem własnego losu. Może zaplanować własne życie i kierować jego biegiem. Każdy z osobna dąży do realizacji postawionych sobie ideałów życiowych. Czy zostaną one spełnione zależy tylko od nas samych naszego wysiłku.