Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
a) Fala akustyczna powstaje, ponieważ drgająca membrana głośnika wzbudza do drgania cząsteczki ośrodka. I to tak się rozprzestrzenia dalej i dalej. Lokalnie zaburzone jest ciśnienie ośrodka (np. ciśnienie powietrza w danym dniu).
b) Fala akustyczna jest falą podłużną, to znaczy, że drgania z nią związane są w tym samym kierunku co kierunek rozchodzenia się fali (inaczej jest z falą, np. na wodzie po wrzuceniu w nią kamienia).
c) Jak byśmy zrobili "skrina" ruchu drgających pod wpływem głośnika cząsteczek, to właśnie mielibyśmy taki obraz jak na rysunku. Miejscowo cząsteczki są albo blisko siebie, albo daleko (powietrze się "ściska" i rozrzedza w innych miejscach).
d) I w miejscach, gdzie jest dużo cząsteczek można powiedzieć, że ciśnienie akustyczne jest dodatnie, a w innych miejscach jest ujemne (podciśnienie).
e) Dźwięk jak każda fala jest tłumiona, dlatego wraz z odległością energia którą niesie maleje, aż zmaleje na tyle, że dla naszego ucha jest jej zbyt mało, by przekształciło ją na wrażenie dźwięku w naszym mózgu.
f) Niskie dźwięki tłumią się mniej niż wysokie. Dlatego na przykład słyszymy z oddali tylko basy z koncertu rockowego (bo są mniej pochłaniane przez powietrze). Dlatego też przez zamknięte drzwi słychać inaczej rozmowę, czy muzykę.