dlaczego Jana Pawła II nazywamy papieżem wolności. Proszę o odp. jeszcze dziś.

Odpowiedź :

np. poniewaz byl niezalezny i dbal o innych nie zwracajac uwagi na konsekwencje
Jana Pawła II możemy nazwać papieżem wolności, ponieważ przywiązywał dużą wagę do kwestii dotyczących wolności oraz przeprowadzonych wojen. Ponadto, nawoływał do zmiany sposobów rozwiązywania wszelkiego rodzaju konfliktów; by wykluczyć rozwiązania wojenne i siłowe. Jego pragnieniem było zjednoczenie wszystkich ludzi oraz nauczenie ich wzajemnej miłości do siebie.
1)2009-10-02 Papież Wolności
"Kiedy hałaśliwa propaganda liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności nasila się również w naszym kraju, pasterze Kościoła nie mogą nie głosić jednej i niezawodnej filozofii wolności, jaką jest prawda Krzyża Chrystusowego". Te słowa Sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane w czasie beatyfikacji ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w 1999 r. przypomina Episkopat Polski w liście na IX Dzień Papieski. Będzie odczytany w parafiach w najbliższą niedzielę, która rozpocznie w Polsce obchody Tygodnia Miłosierdzia.

Refleksja związana z obchodzonym pod hasłem "Otoczmy troską życie" 65. Tygodniem Miłosierdzia znalazła się na początku listu Konferencji Episkopatu Polski. "Kolejny już raz Chrystus zleca nam troskę o swoich braci, o ludzi potrzebujących. Chrześcijańska miłość jest sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa" - napisali księża biskupi. W dalszej części swojego przesłania na obchodzony 11 października IX Dzień Papieski nawiązują zarówno do postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, jak i kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który w tym samym dniu zostanie w Watykanie ogłoszony świętym. "Dziękujemy Panu Bogu za Polaków, którzy niezależnie od sytuacji i czasów uznali wolność za szczególną wartość, bez której naród normalnie żyć nie może" - czytamy w liście. Jest to nawiązanie do hasła tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - Papież Wolności". "Wolność to wielka wartość, z której Polacy nigdy nie zrezygnowali. Trudne były dla nas zwłaszcza dwa minione wieki. Traciliśmy wolność polityczną i ponownie ją odzyskiwaliśmy. Polska znikała z mapy Europy i ponownie stawała się suwerennym państwem" - przypominają księża biskupi.

Nowego polskiego świętego ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który był pasterzem Warszawy w czasie Powstania Styczniowego, księża biskupi nazywają symbolem walki o wolność. "Jako więzień-zesłaniec, nawet wśród największych cierpień dawał przykład głębokiej wiary i pełnego zaufania wobec Bożej Opatrzności". Orędziem wolności stał się także długi pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II. Najpierw prowadził
on Kościół w trudnym okresie zmagań z systemem totalitarnym i wielokrotnie dawał wyraz swego zatroskania, zwłaszcza w momencie, gdy rodził się wyzwoleńczy ruch "Solidarność". Ale o potrzebie troski o autentyczną wolność mówił także wtedy, gdy Polska cieszyła się już wolnością polityczną. Księża biskupi przypominają w tym kontekście słowa, jakie Ojciec Święty wypowiedział w 1999 r. w polskim parlamencie: "Fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw".

W czasie obchodzonego w całym kraju Dnia Papieskiego modlić się będziemy o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W ramach centralnych obchodów na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się międzynarodowe sympozjum na temat wolności w nauczaniu Papieża Polaka, a na Zamku Królewskim w Warszawie twórcom zostaną wręczone doroczne nagrody. W całym kraju zbierane też będą ofiary na wsparcie stypendialne dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Zajmująca się tym Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przez 9 lat swego istnienia podjęła opiekę już nad przeszło dwoma tysiącami młodych.