Zapisz ciąg reakcji pozwalający otrzymać z żelaza wodorotlenek żelaza III.

Odpowiedź :

Witaj :)

  Naszym zadaniem jest zapisanie ciągu reakcji chemicznych, w których z żelaza otrzymamy wodorotlenek żelaza(III).

  Wodorotlenek żelaza(III) to związek o wzorze sumarycznym Fe(OH)₃. Jest to brunatne ciało stałe, nierozpuszczalne w wodzie. Metodą otrzymywania wodorotlenków metali bloku d układu okresowego pierwiastków, ze względu na ich nierozpuszczalność otrzymujemy następującą metodą:

              [tex]\boxed{Sol\ I\ +\ Wodorotlenek\ I \rightarrow Sol\ II\ + \ Wodorotlenek\ II\downarrow }[/tex]

Warunkiem zajścia takiej reakcji jest rozpuszczalność obu substratów. Otrzymana sól w tej reakcji również musi być rozpuszczalna w wodzie. W takiej reakcji następuje wytrącenie się wodorotlenku w postaci nierozpuszczalnego osadu.

  Aby otrzymać wodorotlenek żelaza(III) przeprowadzimy następujące reakcje:

  • Reakcja żelaza z chlorem

[tex]2Fe+3Cl_2\rightarrow 2FeCl_3[/tex]

W reakcji żelaza z chlorem otrzymujemy chlorek żelaza(III). Jest to sól rozpuszczalna w wodzie zawierająca żelazo na III stopniu utlenienia. Dlaczego w tej reakcji nie powstaje sól żelaza na II stopniu utlenienia? Ponieważ chlor jest silnym utleniaczem i utlenia żelazo od razu do III stopnia utlenienia. Gdybyśmy roztworzyli żelazo w kwasie chlorowodorowym, to produktem reakcji byłaby sól żelaza na II stopniu utlenienia, ponieważ kwas chlorowodorowy nie należy do kwasów utleniających.

  • Reakcja chlorku żelaza(III) z mocnym wodorotlenkiem (zasadą)

[tex]FeCl_3+3KOH\rightarrow 3KCl + Fe(OH)_3\downarrow[/tex]

W reakcji chlorku żelaza(III) z wodorotlenkiem potasu (zasadą potasową) otrzymujemy chlorek potasu i wodorotlenek żelaza(III) w formie osadu. Mocnymi zasadami nazywamy wodne roztwory wodorotlenków metali I i II grupy układu okresowego pierwiastków chemicznych, z wyjątkiem wodorotlenków berylu i magnezu.