Odpowiedź :
0,230 kg-5.25zł
1kg-x
----------
0,230x=5,25
x=22,83
0,430kg-y
1kg-22,83
---------------
y=9,82
0,430 kg sera kosztuje 9,82zł
1kg-x
----------
0,230x=5,25
x=22,83
0,430kg-y
1kg-22,83
---------------
y=9,82
0,430 kg sera kosztuje 9,82zł
Układamy proporcję:
skoro 0,230kg sera kosztuje 5,25zł
to 0,430kg sera kosztuje xzł
0,230 kg - 5.25zł
0,430 kg - xzł
0,230x = 5.25*0,430 (pomnożyliśmy dane z proporcji "na krzyż")
0,230x = 2,2575 //:0,230 (dzielimy obie strony przez liczbę przy x)
x = 9,82zł :)
skoro 0,230kg sera kosztuje 5,25zł
to 0,430kg sera kosztuje xzł
0,230 kg - 5.25zł
0,430 kg - xzł
0,230x = 5.25*0,430 (pomnożyliśmy dane z proporcji "na krzyż")
0,230x = 2,2575 //:0,230 (dzielimy obie strony przez liczbę przy x)
x = 9,82zł :)
najszybciej liczy sie metoda krzyzową
0,23kg= 5,25
0,43kg=B
0,23 × B=0,43×5,25
B= (0,43 ×5,25): 0,23
B=9,82 zł
0,23kg= 5,25
0,43kg=B
0,23 × B=0,43×5,25
B= (0,43 ×5,25): 0,23
B=9,82 zł