Co nadaje kosci elastycznośc a co twardosć.


Odpowiedź :

Co nadaje kością elastyczność a co nadaje im twardość?

Elastyczność

Kości zawdzięczają swoją elastyczność i wytrzymałość substancji zwanej osseiną. Jest to substancja organiczna, którą wydzielają osteoblasty. Osseina zawiera włókna kolagenu, które odpowiadają ze elastyczność kości. Kolagen jest białkiem produkowanym przez organizm ludzki.

Twardość

Kości zawdzięczają swoją twardość zawartości soli mineralnych. Sole to to sole wapnia, magnezu i fosforu. Są to substancje nieorganiczne.

Jakie związki nazywamy związkami organicznymi a jakie związkami nieorganicznymi?

Związki organiczne to związki, które zawierają w swojej cząsteczce atomy węgla. Wyjątkami są: tlenek węgla(IV) (CO₂) i kwas węglowy (H₂CO₃) - są to związki nieorganiczne. Związki nieorganiczne to związki, które nie zawierają w swojej cząsteczce atomów węgla - wyjątki to CO₂ i H₂CO₃.

Dlaczego kość pozostawiona na cały dzień w occie staje się giętka?

Dzieje się tak, ponieważ ocet wypłukuje z kości sole mineralne, które są odpowiedzialne za nadanie kości twardości. Po ich wypłukaniu kość staje się giętka, ponieważ traci swoją twardość.

Dlaczego kości ludzi starszych są bardziej podatne na złamania niż kości ludzi młodych?

Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem maleje ilość substancji nieorganicznych (soli mineralnych) w kościach człowieka - kości ulegają demineralizacji. W wyniku demineralizacji jony wapnia i fosforanów są uwalniane z kości. Kości ludzi starszych zawierają także mniej kolagenu w porównaniu do kości ludzi młodych. Przez małą zawartość soli mineralnych i kolagenu kości stają się podatne na złamania.