Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest zapisanie równania reakcji tworzenia tripeptydu z trzech aminokwasów, wskazanie aminokwasu N-końcowego i C-końcowego, oraz zaznaczenie wiązań peptydowych.
Zacznijmy od wyjaśnienia kilku niezbędnych pojęć, do rozwiązania zadania:
- Aminokwasy - związki chemiczne, które w swojej budowie zawierają dwie grupy funkcyjne. Pierwsza z nich to grupa aminowa -NH₂ nadająca charakter zasadowy aminokwasom, ze względu na obecność wolnej pary elektronowej na atomie azotu, natomiast druga z nich to grupa karboksylowa -COOH, która nadaje aminokwasom charakter kwasowy. Obecność grupy zasadowej oraz kwasowej w aminokwasach powoduje, że mają one odczyn obojętny, oraz są amfoterami, tzn. reagują zarówno z kwasami, jak i zasadami tworząc sole.
- Peptydy - organiczne związki chemiczne będące amidami, które powstają w reakcji kondensacji dwóch, lub więcej aminokwasów. Peptydy zawierają w swojej strukturze grupę amidową -CONH-. Grup amidowych powstaje zawsze o jedną mniej niż użytych aminokwasów. Peptydy otrzymuje się w reakcji kondensacji aminokwasów, gdzie produktem ubocznym jest zawsze woda.
- N-koniec peptydu - Koniec N aminokwasu w peptydzie występuje po lewej stronie we wzorze i zawiera wolną grupę aminową -NH₂.
- C-koniec peptydu - Koniec C aminokwasu w peptydzie znajduje sie po prawej stronie we wzorze i zawiera wolną grupę karboksylową -COOH.
Możemy zatem przejść do rozwiązania naszego zadania. Wiemy, że mamy trzy aminokwasy:
- Glicyna - Kwas aminooctowy
[tex]H_2N-CH_2-COOH[/tex]
- Alanina - Kwas 2-aminopropanowy
[tex]CH_3-CH(NH_2)-COOH[/tex]
- Seryna - Kwas 2-amino-3-hydroksypropanowy
[tex]CH_2(OH)-CH(NH_2)-COOH[/tex]
Kondensacja tych trzech aminokwasów daje nam jako produkt tripeptyd o nazwie Glicylo-Alanylo-Seryna o skrócie (Gly-Ala-Ser). Ponieważ mamy trzy aminokwasy, więc wiązań peptydowych będzie o jedno mniej, czyli dwa.
- Aminokwas N-końcowy
Aminokwasem N-końcowym z wolną grupą aminową jest glicyna (kwas aminooctowy) [tex]H_2N-CH_2-COOH[/tex].
- Aminokwas C-końcowy
Aminokwasem C-końcowym z wolną grupą karboksylową jest seryna (kwas 2-amino-3-hydroksypropanowy) [tex]CH_2(OH)-CH(NH_2)-COOH[/tex].
Równanie reakcji znajduje się w załączniku. Na fioletowo zaznaczone wiązania peptydowe.