1. O ile procent powiększy się pole prostokąta, jeśli jeden jego bok zwiększymy o 10%, a drugi bok zwiększymy o 20%?

2. Za 2kg jabłek i 3kg śliwek zapłacono 12zł. Gdyby kupiono 4kg jabłek i 1kg śliwek to koszt zakupu wynosiłby 14 zł. Ile kosztuje 1kg jabłek, a ile 1kg śliwek?

3. Rozwiąż układ równań
3x + 4y = 6
2x - 3y = -13


Odpowiedź :

Zadanie 1.

a, b - boki prostokąta

P=ab - pole prostokąta

a', b' - boki prostokąta po modyfikacjach

P'=a'b' - pole prostokąta po modyfikacjach

[tex]a'=1,1a\\b'=1,2b\\P'=1,1a*1,2b=1,32ab\\\\1,32ab-ab=0,32ab[/tex]

Odp. Pole zwiększy się o 32%

Zadanie 2.

a - cena jabłek za 1kg

b - cena śliwek za 1kg

Za 2kg jablek i 3kg sliwek zaplacono 12zł:
[tex]2a+3b=12[/tex]

Gdyby kupiono 4kg jablek i 1kg sliwek, to koszt zakupu wynioslby 14zl.

[tex]4a+b=14[/tex]

Aby poznać cenę każdego z owoców, należy rozwiązać układ równań

[tex]\left\{\begin{array}{c}2a+3b=12\\4a+b=14 /*(-3)\end{array}\right\\\\\underline{+\left\{\begin{array}{c}2a+3b=12\\-12a-3b=-42\end{array}\right}\\\\2a-12a=12-42\\-10a=-30 /:(-10)\\a=3\\\\4*3+b=14\\12+b=14 /-12\\b=2[/tex]

Odp. Jablka kosztują 3zł za kilogram, a śliwki - 2zł za kilogram.

Zadanie 3.

[tex]\left\{\begin{array}{c}3x+4y=6/*2\\2x-3y=-13 /*(-3)\end{array}\right\:\\\\\underline{+\left\{\begin{array}{c}6x+8y=12\\-6x+9y=39\end{array}\right\:}\\\\8y+9y=12+39\\17y=51 /:17\\y=3\\2x-9=-13 /+9\\2x=-4 /:2\\x=-2\\\\\boxed{x=-2, y=3}[/tex]