W jakich okolicznościach wacław został jeńcem papkina? co próbował on osiągnąć pozostając w majątku cześnika.

Odpowiedź :

Wacław z własnej woli oddał się w ręce Papkina. Podczas potajemnego spotkania w altance, syn Rejenta i Klara słyszeli hałasy i czyjeś kroki. Doszło do kolejnej kłótni związanej z naprawą muru. Klara uciekła, a Wacław postanowił wykorzystać okazję i wcielić swój plan w życie. Udawał, że boi się Papkina i że woli zostać jeńcem niż narażać się na jego gniew. Papkinowi to schlebiało, czuł się ważny i silny, wzbudzając strach w komisarzu Rejenta (Wacław nie zdradził swojego prawdziwego imienia).

Wacław chciał w ten sposób zbliżyć się do Klary i spędzać z nią więcej czasu. Będąc już w domu Cześnika, skorzystał także z okazji i porozmawiał z opiekunem ukochanej. Wciąż nie wyjawiając swojej prawdziwej tożsamości, próbował przekonać Cześnika do pogodzenia się z Rejentem.

Aleksander Fredro, „Zemsta"

Komedia wydana w 1838 roku. Premiera teatralna odbyła się cztery lata wcześniej, już w 1834 roku. Komedia jest podzielona na cztery akty, akcja rozgrywa się w polskim zamku szlacheckim. Główni bohaterzy, Cześnik i Rejent, od lat spierają się o to, czy mur, który oddziela ich części zamku, powinien zostać zburzony czy nie. Nie zdają sobie sprawy, że Wacław (syn Rejenta) i Klara (wychowanka Cześnika) są w sobie zakochani.

„Zemsta" może być traktowana jako drwina z utworów romantycznych, w których konflikty, nieszczęśliwa miłość, rycerze i stare zamki były często wykorzystywanymi motywami.

Viz Inne Pytanie