Określ jaki styl reprezentuje każda z wypowiedzi. Jakie cechy na to wskazują?
Nowe słowa na start 8 zad 2 str 45.


Odpowiedź :

Wypowiedzi z zadania 2, s. 45 przedstawiają następujące style:

  1. Do przetwarzania zostanie wykorzystany adres IP urządzenia, o czym informuje się w związku z realizacja rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – styl urzędowy.
    Świadczy o tym powoływanie się na konkretne rozporządzenia, forma strony biernej oraz treść dokumentu, dotycząca ustawodawstwa europejskiego.
  2. Używanie jednorazowych kubków do kawy generuje powstawanie ogromnych ilości śmieci. Ponieważ kubki są pokryte warstwą folii, nie nadają się do powtórnego przetworzenia i zanieczyszczają środowisko. Na szczęście wśród klientów kawiarni pojawił się trend przynoszenia z sobą własnych kubków – styl publicystyczny.
    Potwierdzeniem tego stylu jest połączenie warstwy informacyjnej ze stwierdzeniem opinii. Autor zdaje relację z jakiegoś zjawiska, przedstawia je w przejrzystej, perswazyjnej formie.
  3. W badaniu szczepy Corynebacterium amycolatum izolowano z materiału klinicznego pacjentów poradni przyklinicznych. Około 12% szczepów pochodziło od chorych, którzy byli wcześniej hospitalizowani – styl naukowy.
    Pojawiają się nazwy łacińskie używane w naukach biologicznych, słownictwo specjalistyczne (materiał kliniczny, hospitalizacja, szczepy bakterii, izolowanie), są elementy badania naukowego, co ewidentnie wskazuje na naukowy charakter tej wypowiedzi.

Style językowe

Styl jest kategorią, która odnosi się do sposobu przedstawienia treści. Poszczególne style charakteryzują odpowiednie słownictwo, środki stylistyczne, forma przekazania informacji.

Wyróżnia się podstawowe style językowe:

  • styl artystyczny (literacki) – używany do wypowiedzi artystycznej, np. w powieści czy wierszu; pojawiają się metafory, innowacyjne zabiegi językowe, czasem ryzykowne, ale dopuszczalne w ramach konwencji
  • styl naukowy – skierowany do specjalistów w danej dziedzinie, cechuje go hermetyczność i specyficzne słownictwo, które pozwala na komunikację w ramach podanej dziedziny naukowej
  • styl popularnonaukowy – służący do popularyzacji nauki, jego treść jest bardziej przystępna dla osób niezaznajomionych z daną dziedziną
  • styl urzędowy – jest stylem stricte funkcjonalnym, wykorzystywanym w obrocie administracyjnym dokumentów, wykorzystuje nazwy dokumentów, powołuje się na paragrafy z ustaw, często napisany w formie bezosobowej
  • styl publicystyczny – najczęściej spotykany w prasie i wypowiedziach telewizyjnych; służy rozpowszechnianiu pewnych informacji, ale z naddatkiem opinii; przekaz ma być zrozumiały dla odbiorcy i możliwie otwarty.