Przedstaw wydarzenia ukazane w "Odprawie posłów greckich" (Kostium antyczny, przybliż postacie pojawiające się na scenie. Jakie problemy polityczne swoich czasów miał na myśli Kochanowski w swojej tragedii.

Odpowiedź :

"Odprawa posłów greckich"  J. Kochanowskiego odwołuje się do mitu greckiego, do jednej z ksiąg "Iliady" Homera. Autor rozwinął tu niewielki epizod, jaki miał miejsce w początkowej fazie konfliktu pomiędzy Troją i wojskami Greków. Fragment utworu Homera przedstawia spór trzech bogiń o tytuł najpiękniejszej. Rozstrzygający tę kłótnię Parys dostaje w zamian za uznanie jednej z kobiet za piękność, żonę innego władcy, Helenę. Parys porywa ją co było bezpośrednią przyczyną konfliktu. Kochanowski ukazuje, jak toczyły się rozmowy dotyczące porozumienia obu stron, chce udowodnić, że w większości przypadków ludzie mogliby oddalić klątwy i nieszczęścia, jednak nie robią tego trwając przy swoim.

Postacie:

Parys - młody, dba jedynie własne dobro, nie cofa się przed metodami niemoralnymi, by tylko postawić na swoim.

Antenor - rozważny, spokojny, najważniejszy jest dla niego los własnego kraju, chce powstrzymać niepotrzebną wojnę.

Priam - daje sobą manipulować, kieruje się własnymi uczuciami, które rzadko pokrywają się z dobrem kraju, zbyt łatwo daje wiarę Parysowi.

Kasandra i chór - chór służy komentarzem, Kasandra przewiduje wszystkie wydarzenia, jednak nikt nie wierzy jej teoriom.

Problemy polityczne poruszane w utworze:

  • odpowiedzialność rządzących i obywateli za własne państwo,
  • pytania o stosunek Ojczyzna- bliscy,
  • jednostka jako element maszyny odpowiedzialnej za swój kraj.

Kochanowski dokonuje w utworze zestawienia przeciwnych racji - prywaty, prezentowanej przez Parysa, mądrości, jaką okazuje Antenor i słabości Priama.