1. Jakie stronnictwo religijne w judaizmie było wrogo nastawione do Jezusa?

2. Na jaki rodzaj kary rzymskie władze. Skazały Jezusa?

3. Za kogo uznano Jezusa po jego zmartwychwstaniu.

4. Który apostoł był autorem idei głoszenia nauk Jezusa również wśród osób niebędących Żydami?

5. Kto przewodził gminom chrześcijańskim?

​.


Odpowiedź :

Relacje judaizmu i wczesnego chrześcijaństwa

1. Najbardziej wrogo do Jezusa nastawieni byli faryzeusze. Chrystus wielokrotnie publicznie krytykował ich hipokryzję, bliskie stosunki z rzymską władzą okupacyjną oraz korupcję.

2. Jezus został skazany przez rzymskie władze na karę ukrzyżowania, stosowaną przede wszystkim dla zdrajców i morderców. Polegała na przybiciu rąk i nóg do drewnianego krzyża. Skazany wisząc godzinami coraz bardziej słabł i ostatecznie umierał z powodu niedotlenienia i skrajnego wycieńczenia organizmu.

3. Po zmartwychwstaniu Jezus został uznany za zbawiciela i odkupiciela ludzi - po hebrajsku mesjasz, zaś z greki Chrystus.

4. To święty Paweł z Tarsu jako pierwszy propagował szerzenie nauk Jezusa także wśród pogan. Choć sam był Żydem, to jednak wierzył głęboko w uniwersalizm nauk Chrystusa i prawo wszystkich ludzi do zbawienia.

5. Na czele wczesnych gmin chrześcijańskich stali prezbiterowie - starsi uczeni w piśmie i zajmujący się sprawami organizacyjnymi. Byli oni wybierani najczęściej przez ogół męskich członków wspólnoty.