Odpowiedź :
Wiele tekstów kultur nawiązuje do Biblii (Pisma Świętego). Zwłaszcza w kręgu kultury europejskiej, która opiera się na cywilizacji rzymsko-greckiej i judeochrześcijańskiej. Przykłady:
- malarstwo Rembrandta – Rembrandt, niderlandzki malarz epoki baroku, często przedstawiał sceny biblijne w swoich dziełach. Były one dla niego bardzo ważną kanwą, która pozwalała rozwijać umiejętności artystyczne, a także propagować określoną kulturę chrześcijańską. Do tych dzieł należą m.in.: Chrystus w Emaus, Wskrzeszenia Łazarza, Ucieczka do Egiptu itd.
- Mistrz i Małgorzata – w najbardziej znanej powieści Michaiła Bułhakowa jedna z trzech narracji skupiona jest na "kulisach" wydarzeń pasyjnych z ewangelii. Narrator u Bułhakowa przedstawia antyczne losy Poncjusza Piłata i jego spotkań z Jeszuą (Jezusem), co stanowi bardzo ciekawą interpretację wydarzeń opisanych w Biblii.
Wątki biblijne w sztuce
Biblia jest jednym z najważniejszych tekstów kultury zachodniej. Nie dziwi więc, że tak wiele jej wątków pojawia się czy to w sztuce literackiej, czy sztukach plastycznych, a także w filmie.
Biblia jest także źródłem frazeologizmów, utartych wyrażeń, motywów znanych z codzienności. Historie biblijne są wciąż opowiadane, i to nie tylko w kościołach, ale także przy różnych okazjach świeckich.
Wszystkie epoki literackie były w jakimś stopniu naznaczone przez odczytania Pisma Świętego, a w szczególności średniowiecze, renesans czy barok, ale też romantyzm i pozytywizm.
Świadczy to o uniwersalności wątków biblijnych, które inspirują nie tylko wierzących, ale także świeckich. Liczne ponowne odczytania Biblii sugerują też, że istnieje potrzeba krytycznego spojrzenia na narrację religijną.