Odpowiedź :
Jaki był stosunek zaborców do sprawy Polskiej?
Od czasów I rozbioru w 1772 r. Rosja, Prusy i Austria wiedziały, że Polacy nigdy nie pogodzą się z faktem przejęcia ziem dawnej Rzeczypospolitej przez ich państwa, dlatego przyjęły strategię wspólnego przeciwstawiania się dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości i terytoriów. Ich stosunek do sprawy Polskiej był jednoznacznie i niezmiennie negatywny, gdyż wyzwolenie się Polski byłoby początkiem rozpadu ich państw oraz rozbudziłoby pragnienia niezawisłości wśród innych narodów. Z tych powodów zawarli oni między innymi następujące porozumienia cementujące ich współpracę przeciwko Polakom po III rozbiorze w 1795 r.:
- Konwencja z 1797 r., w której zdecydowali się nie używać nazwy Królestwo Polskie w oficjalnej tytulaturze (Rosja łamała ten zakaz w latach 1815-1917)
- Zawarcie Świętego Przymierza w 1815 r. - miało ono tłumić ruchy rewolucyjne w Europie, a więc także w Polsce, oraz strzec powiedeńskiego układu sił
- Sojusz Trzech Cesarzy z 1873 r. - oprócz pragnienia zachowania pokoju w Europie ważnym spoiwem tego układu było niedopuszczenie do odrodzenia się Polski
Ponadto podczas powstań narodowych zaborcy przyjmowali co najmniej bierną, a często wrogą zrywom postawę, internując i rozbrajając walczących, utrudniając docieranie wsparcia, a nawet przysyłając własne oddziały do ich tłumienia. Działo się tak zarówno ze strony Prus i Austrii (Powstanie Listopadowe 1830-1831, Powstanie Styczniowe 1863-1864), jak i Rosji (Powstanie Krakowskie 1846 r. Powstanie Wielkopolskie 1848 r.).
Zaborcy wykorzystywali podziały w społeczeństwie do osłabiania nieprzychylnych im Polaków, np. poprzez wsparcie dla rabacji galicyjskiej czy obiecywanie chłopom zniesienia pańszczyzny.
Zaborcy postanowili użyć sprawy Polskiej dla własnych korzyści dopiero podczas I Wojny Światowej, gdy stanęli przeciwko sobie i potrzebowali nowych żołnierzy, a państwa zachodnie zapowiedziały przywrócenie Polski na mapę. Przykładem próby pozyskania wsparcia Polaków w wysiłku wojennym było utworzenie Królestwa Polskiego na podstawie Aktu 5 Listopada z 1916 r. czy rosyjskie deklaracje z 1914 r. o utworzeniu Królestwa Polskiego po zwycięskiej wojnie.