Trąbka słuchowa przenosi dźwięk z przewodu słuchowego na kosteczki słuchowe. Prawda czy fałsz? Odpowiedź uzasadnij.

Odpowiedź :

Trąbka słuchowa przenosi dźwięk z przewodu słuchowego na kosteczki słuchowe - jest to FAŁSZ, ponieważ funkcją tej struktury jest wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.

TRĄBKA SŁUCHOWA W UCHU ŚRODKOWYM

Trąbka słuchowa, inaczej trąbka lub przewód Eustachiusza, to struktura, która łączy ucho środkowe z gardłem. Jest niewielką strukturą - ma około 3-4 centymetry długości.

Składa się ona z części chrzęstnej i kostnej:

  • Część chrzęstna w trąbce słuchowej normalnie jest spłaszczona, co umożliwia przedostawanie się powietrza przez nią. Wtedy nie bierze udziału w wyrównywaniu ciśnienia. Jednak kiedy mięśień podniebienia miękkiego pracuje, powoduje poszerzenie części chrzęstnej, co sprawia, że struktura ta bierze udział w wyrównywaniu ciśnień, np. podczas ziewania.
  • Część kostna jest bardzo mała - ma długość 12mm.Znajduje się między częścią skalistą, a częścią łuskową kości skroniowej, w kanale trąbki słuchowej. Zapewnia ona wytrzymałość mechaniczną trąbki, która jest podatna na działanie wysokich ciśnień.

Trąbka słuchowa w normalnych warunkach jest zamknięta. Dzięki temu ucho środkowe jest chronione przed zbyt głośnymi dźwiękami. Trąbka słuchowa otwiera się w takich sytuacjach jak kichanie czy ziewanie. Wówczas możliwe jest wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, a także odprowadzanie zbędnych wydzielin z ucha środkowego, co zabezpiecza cały proces transmisji dźwięku.