Wymień organy państwa, które mają prawo ingerować w działania władz samorządowych. Wytłumacz, w jakich sytuacjach może nastąpić taka interwencja,.

Odpowiedź :

W działania władz samorządowych mogą ingerować trzy organy państwowe:

  • Prezes rady ministrów
  • wojewoda
  • Regionalna Izba Obrachunkowa

Dzieje się tak, kiedy nie dopełnione zostają pewne procedury, a organy samorządu nie są w stanie same funkcjonować. Prezes rady ministrów interweniuje na przykład wtedy, kiedy trzeba zawiesić organ gminy albo go odwołać (np. w wyniku referendum lokalnego). Prezes rady ministrów wybiera także osobę, która zostanie komisarzem, czyli tymczasowym zarządcą gminy. Wojewoda natomiast kontroluje działalność samorządu pod względem rzetelności, legalności i gospodarności z wykonywanych przez samorząd zadań. Regionalna Izba Obrachunkowa zaś wkracza z interwencją do gminy, kiedy samorząd nie jest w stanie uchwalić budżetu. Wówczas to Regionalna Izba Obrachunkowa może taki budżet narzucić. Poza tym RIO kontroluje samorząd pod względem uchwalania i wykonywania budżetu oraz innych spraw finansowych gminy.

W mojej ocenie to dobrze, że ktoś czuwa i kontroluje samorządy. Oczywiście, samorządy robią bardzo wiele i są bardzo potrzebne, ale jednak występują tam problemy, których czasami nie są w stanie same rozwiązać. Wówczas, zgodnie z prawem, w danym samorządzie interweniują organy państwa, które mają w swoich zadaniach kontrolę nad samorządem w różnym zakresie prawnym.