Odpowiedź :
Polska sąsiaduje od północy ze strefą podbiegunową, a od południa ze strefą międzyzwrotnikową.
Strefy oświetlenia Ziemi to pięć stref, które są ośiwtlane w różny sposób przez Słońce. Jest to związane z wędrówką Ziemi wokół Śłońca. Te strefy to:
- dwie strefy podbiegunowe - na biegunie południowym i północnym
- dwie strefy umiarkowane - między strefami podbiegunowymi a międzyzwrotnikową
- jedna strefa międzyzwrotnikowa - obejmuje równik
Wędrówka Ziemi wokół Słońca powoduje, że jej powierzchnia oświetlana jest w różny sposób w różnych miejscach. Dzięki temu, wydzielonych zostało owe 5 stref. Ograniczone są one odpowednimi zwrotnikami i kołami podbiegunowymi.
Najsilniej oświetlona i nagrzewana przez Słońce jest strefa międzyzwrotnikowa, obejmująca także przecinający ją równik. W tej strefie prawie wszędzie dwukrotnie w ciągu roku Słońce góruje w zenicie, przez co oświetla i nagrzewa powierzchnię najsilniej. Dzień i noc na równiku trwają zawsze po 12 godzin, ponieważ równik leży na szerokości geograficznej 0°.
Dwie strefy umiarkowane rozciągają się między zwrotnikiem Raka a kołem podbiegunowym północnym (na półkuli północnej) oraz między zwrotnikiem Koziorożca a kołem podbiegunowym południowym (na półkuli południowej).
Dwie strefy podbiegunowe są ograniczone kołami podbiegunowymi. Są one najmniejs ośietlane. W strefach tych występuje zjawisko dnia polarnego, gdy Słońce wcale nie zachodzi i świeci nisko nad horyzontem przez co najmniej całą dobę. Odwortnym zjawiskiem jest występujące tam zajwisko nocy polarnej, gdy noc trwa nieprzerwanie przez 24h.