3. Mieć nadzieję to- zdaniem poety- wierzyć. Określ, co jest przedmiotem wiary w poszczególnych wierzeniach.

4. Jakie poglądy, według utworu Miłosza, wyrażają ludzie, którym brak nadziei?

5. Przepisz do zeszytu wers, który jest sentencją- złotą myślą o miłości. Rozwiń tę myśl.

6. Na podstawie Hymnu o miłości, wiersza Czesława Miłosza Miłość i własnych przemyśleń sformułuj definicje miłości. Powiedz, w jaki sposób przejawia się miłość w życiu codziennym człowieka. .


Odpowiedź :

3. Przedmiotem wiary w poszczególnych wierzeniach jest dostrzeganie w negatywnych zjawiskach sensu i celu. Chodzi o to, by uznawać, że zarówno trudne sytuacje, jak i te zupełnie neutralne, muszą istnieć, gdyż taki jest porządek świata.

4. Według utworu Miłosza ludzie, którym brakuje nadziei, są cynikami. Negują oni bowiem możliwość poznania świata, a czasem samo jego istnienie.

5. Złotą myśl o miłości przedstawia następujący wers:

"Nie ten naj­le­piej słu­ży, kto ro­zu­mie."

Słowa te oznaczają, że miłość jest czymś pierwotnym w stosunku do racjonalnego myślenia i rozumowania ogółem. Liczą się dobre intencje jednostki, nie zaś analiza, za co kogoś lub coś kochamy.

6. Miłość to silne uczucie, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest potężniejsza niż inne emocje i stanowi źródło szczęścia, dopełniając inne cnoty.

Miłość w życiu codziennym człowieka przejawia się poprzez otwarte wyznania uczuć oraz drobne gesty, które wyrażają troskę i zaufanie wobec tych, których darzymy miłością.

Co o miłości mówią nam hymn św. Pawła i wiersz Miłosza?

"Hymn o miłości" św. Pawła wskazuje, że miłość to jedna z cnót boskich, jednak znacznie ważniejsza niż nadzieja i wiara. Święty w swoim liście wymienia przymioty tego uczucia, wskazując na jego moc. Zgodnie z treścią tekstu miłość jest cierpliwa, łaskawa, nie jest zaś pamiętliwa, nie unosi się pychą czy gniewem.

W wierszu Czesława Miłosza "Miłość" tytułowe uczucie jest podstawową wartością, którą należy chronić i rozpowszechniać, dzieląc się nią ze światem.

#SPJ4