Odpowiedź :
Czas akcji "Lalki" Bolesława Prusa przypada na przemiany społeczne i kulturowe. Wówczas romantyczne podejście wypierane było przez pozytywizm.
Ludzie stopniowo skupiali się na rozwoju gospodarczym, w którym upatrywali szansy na przyszłe odrodzenie kraju. Propagowano pracę organiczną i pracę u podstaw.
Ambasadorem powyższych postaw w "Lalce" jest Stanisław Wokulski. Mężczyzna dostrzegał potrzebę uświadomienia arystokracji, iż niższe warstwy społeczne są równie potrzebne i należy udzielać im wsparcia.
Okres pozostawania pod zaborami przez Polskę sprawił, że ludność zaczęła poszukiwać nowych dróg do odbudowy państwa.
Dlaczego pozytywizm odrzucał koncepcje romantyzmu?
Koncepcje wykształcone w epoce romantyzmu zakładały heroizm połączony z walką o wolność. Nie miały przy tym znaczenia szanse na zwycięstwo. Według romantyków należało podejmować walkę i poddawać się cierpieniu bez względu na wszystko.
Pozytywiści odrzucali powyższe założenia, gdyż dla nich działania skazane z góry na porażkę (jak np. powstania) bardziej szkodziły narodowi niż mu pomagały. W wyniku kierowania się emocjami ludzie ginęli, a kraj tracił młodych i zdolnych ludzi. Dlatego w II połowie XIX wieku wykształcił się pozytywizm, odrzucając w pełni rozwiązania charakterystyczne dla romantyków.
#SPJ4