Przeczytaj ostatnią wypowiedź Hektora. Przeanalizuj granicę zdań i wersów i wyjaśnij, jakie znaczenie mają przerzutnie rozbijające ciągi składniowe. *Klasa 1 technikum*.

Odpowiedź :

Przerzutnia to środek stylistyczny, który rozbija ciągi składniowe w utworze (przesuwa granicę zdań i wersów). Dzieje się np. w „Iliadzie” Homera.

Forma ma znaczenia

Wierszowana forma „Iliady” zwraca uwagę nie tylko na treść opowiadanej historii, ale i na formę, tzw. organizację języka. Zwracamy uwagę na ułożenie poszczególnych słów w wersie, to, czy zamyka się w nim całe zdanie, czy też jakaś jego część przechodzi to następnego.

Czytający zostaje niejako wybity z rytmu czytania - mimowolnie zwraca uwagę na przerzucone słowa. Przerzutnia sprawia także, że tekst staje się mniej monotonny, bardziej dynamiczny.

Taki właśnie jest cel użycia przerzutni w wypowiedzi Hektora.

Przerzutnia – środek stylistyczny

W utworach wierszowanych taki zabieg przerzucenia części logicznej wypowiedzi (zdania) do następnego wersu nazywamy przerzutnią. W ten sposób rozdzielona zostaje określona całość znaczeniowa i składniowa – koniec ciągu, myśli znajduje się teraz na początku kolejnego wersu.

Przerzutnia  jest to więc środek stylistyczny.

Inne nazwy przerzutni

  • przeskocznia
  • zazębienie
  • zwarcie międzystrofowe