Wieś miejsce cierpienia czy ukojenia ? Odwołaj się do "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.​

Odpowiedź :

W literaturze odnajdziemy zarówno sielankową wizję wiejskiego życia, ale też poznajemy  wiejską nędzę i ciężar codziennej pracy w polu, niekoniecznie na własnej ziemi.

         W „Przedwiośniu“ Stefana Żeromskiego  Chłodek do którego pojechał  Baryka to obraz biedy, nędzy chłopów folwarcznych i bezrolnych komorników,  którzy nie mieli własnego domu mieszkali kątem u bogatych gospodarzy płacąc im za to własną pracą. Ludzie żyją  w rozpaczliwej biedzie, w głodzie, poniżeniu,  nękani chorobami,  mieszkają w gnijących, rozpadających się  chatach.  Najgorszą sytuację miały dzieci i starzy rodzice komorników. Dzieci schorowane odrażające w swym wyglądzie z powodu brudu i różnych chorób skóry spędzały bezczynnie czas na zabłoconych wiejskich uliczkach. Starsi ludzie dogorywali w stodołach i stajniach bowiem nędza powodowała okrucieństwo zdrowszych i silniejszych, dla których byli oni ciężarem. Ciemnota i całkowita bierność, są cechami chłopów, którzy wiodą  niemal  zwierzęce życie.

      Jakże inny obraz widzi bohater będąc w Nawłoci, w majątku ziemiańskim swojego przyjaciela Hipolita. To obraz sielanki, spokoju obfitującego w biesiady, spacery, przejażdżki konne, bale, gdzie pan żuje w zgodzie i harmonii ze służbą . Szlachta żyje niezmiennie od wieków, nie zauważając nawet, że zmieniły się i czasy i rzeczywistość dookoła nich.

          Okazuje się, że wieś to nie tylko miejsce spokoju, ukojenia, ale bywa też miejsce, cierpienia i biedy.