Odpowiedź :
Zgodnie z przepisami UE pasze stanowią środek żywienia zwierząt. Możemy je podzielić na:
- materiały paszowe,
- dodatki i premiksy,
- mieszanki paszowe.
Materiały paszowe to surowce przeznaczone do bezpośredniego skarmiania lub do tworzenia mieszanek paszowych.
Można je podzielić na:
- materiały pochodzenia roślinnego,
- materiały pochodzenia zwierzęcego,
- materiały pochodzenia mikrobiologicznego,
- aminokwasy, ich sole i analogi,
- związki azotowe niebiałkowe,
- substancje mineralne.
Dodatki paszowe i premiksy – to substancje pojedyncze lub mieszane, poprawiające jakość mieszanek paszowych i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zdrowie zwierząt. Premiksy paszowe stanowią dodatki produkowane na nośnikach ułatwiających mieszanie z innymi materiałami paszowymi. Dodatki podlegają rejestracji i pozwoleniu na stosowanie ich w żywieniu zwierząt na podstawie odpowiedniej dokumentacji i pozytywnej opinii Komisji Oceny Pasz przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do dodatków zaliczamy:
- witaminy, prowitaminy i podobnie działające substancje,
- pierwiastki śladowe,
- antybiotyki paszowe,
- probiotyki i prebiotyki,
- przeciwutleniacze,
- substancje zapachowe i wzmagające apetyt,
- kokcydiostatyki,
- emulgatory, wypełniacze, substancje wiążące, przeciwzbrylające,
- barwniki,
- konserwanty, detokstykanty,
- regulatory kwasowości, sole buforujące,
- dezodoranty (preparaty dezodorujące),
- zioła,
- inne stymulatory wzrostu
Mieszanki paszowe możemy podzielić na: pełnodawkowe, uzupełniające, koncentraty i mieszanki specjalnego przeznaczenia.
Mieszanki pełnodawkowe – to mieszanina pasz zawierająca składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach i ilości. Skarmiana do woli lub normowana, pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i odpowiada docelowym gatunkom zwierząt i grupie produkcyjnej pod względem struktury fizycznej. Określana również jako mieszanka zbilansowana pełnowartościowa. Mieszanki uzupełniające – to zestaw pasz, służący do uzupełnienia poziomów składników w dawce pokarmowej. Ten rodzaj mieszanki charakteryzuje wyższy poziom danych składników niż wymagany w dawce pokarmowej. Dzięki zmieszaniu z innymi paszami w odpowiedniej proporcji, może stanowić dzienną dawkę. Mieszanki uzupełniające pozwalają na przygotowanie zbilansowanej porcji karmy bezpośrednio w gospodarstwie.
Koncentraty – mogą być białkowe i witaminowo-mineralne, podobnie jak mieszanka uzupełniająca, służą do sporządzania pełnoporcjowej mieszanki paszowej. Koncentraty należy odpowiednio rozcieńczyć ziarnem zbóż lub innymi paszami energetycznymi.
Mieszanki specjalnego przeznaczenia – to głównie pasze dietetyczne i lecznicze. Do pasz dietetycznych zaliczają się pasze przeznaczone do żywienia konkretnych zwierząt, np. reprodukcyjnych, sportowych lub stosowane są w zaburzeniach przewodu pokarmowego. Pasze lecznicze to mieszanki pełnodawkowe z dodatkiem leków przeciw określonym schorzeniom. Przeznaczone do okresowego żywienia pod nadzorem lekarza weterynarii. Produkty pozyskane od zwierząt karmionych w ten sposób nie mogą być wykorzystywane w żywieniu innych zwierząt lub ludzi przed upływem karencji na leki.