Odpowiedź :
W tym zadaniu musimy przeanalizować, czy podane wypowiedzenia są współrzędnie złożone, czy też podrzędnie złożone, jak również uzasadnić użycie w nich przecinków.
- Gdy ludzie w tramwaju zauważyli brzęczącego owada, odsunęli się jak najdalej od niego. To zdanie jest podrzędnie złożone. W wypowiedzeniach złożonych podrzędnie, zdanie składowe podrzędne od zdania składowego nadrzędnego zawsze oddziela się przecinkiem.
- Osa próbowała wydostać się na zewnątrz, ale uderzyła w przednią szybę. To zdanie jest współrzędnie złożone, przeciwstawne. W wypowiedzeniach przeciwstawnych, wynikowych i synonimicznych przed spójnikiem zawsze używa się przecinka.
- Motorniczy zauważył, że osa chce się wydostać na wolność. To zdanie jest podrzędnie złożone. To zdanie jest podrzędnie złożone. W wypowiedzeniach złożonych podrzędnie, zdanie składowe podrzędne od zdania składowego nadrzędnego zawsze oddziela się przecinkiem.
- Kiedy tramwaj się zatrzymał, owad uciekł. To zdanie jest podrzędnie złożone. To zdanie jest podrzędnie złożone. W wypowiedzeniach złożonych podrzędnie, zdanie składowe podrzędne od zdania składowego nadrzędnego zawsze oddziela się przecinkiem.
Zdania złożone podrzędnie - w ich skład wchodzą dwa wypowiedzenia składowe. Wypowiedzenie składowe podrzędne spełnia rolę uzupełnienia informacji zawartych w wypowiedzeniu składowym nadrzędnym.
Zdania złożone współrzędnie - w ich skład wchodzą dwa uzupełniające się nawzajem wypowiedzenia.
#SPJ1