Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
Hiperbole służą podkreśleniu w sposób przesadny pewnych szczegółów tego wydarzenia. Dzięki temu odbiorcy mają sobie uświadomić, jak dotkliwą karę ponieśli Szwedzi od Boga.
Hiperbole: (od) ale te prochy, które directe pod tą wieża zapaliły się, (do) jako żaby, wpadali.
2.
Określenia dotyczące Szwedów i Turków:
- żaby
- zdrajcy
- pogaństwo
- " Turczyna"
Wszystkie te słowa wyrażają emocjonalny stosunek piszącego do Szwedów i Turków. Wskazują jego niechęć względem tych nacji, które postrzega w negatywny sposób: jako zdrajców i pogan.
3.
Do opisu śmierci Pasek dodaje historię zmarłych żołnierzy, którzy byli u bram raju, lecz nie zostali wpuszczeni. Decyzja zostaje uzasadniona herezjami Szwedów oraz wysadzeniem zamku w Sandomierzu (zginęło wielu Polaków). Historia może być źródłem satysfakcji i odkupienia dla rodaków. Świadczy o tym, że istnieje Boża sprawiedliwość, zaś Polacy cieszą się opieką Wszechmogącego.
5.
Cechy:
- anegdota- anegdota o późniejszym losie Szwedów
- elementy humanitarne - "[...] a w morze, jako żaby, wpadali"
- potoczność i żywość - (od) jak ich wziął impet, to tak lecieli do góry (do) widać ich było lepiej, kiedy nazad powracali.
Zastosowanie gawędziarskiego stylu sprawia, że tekst nie stanowi beznamiętnej relacji - wzbudza emocje u czytelnika. Ponadto zmniejsza dystans między piszącym a odbiorcami, wpływa na obrazowość przedstawienia.
9.
Św. Piotr nie wpuścił Szwedów dlatego, że byli heratykami, w krakowskich kościołach, pogardzali propozycją Czarneckiego i wysadzili zamek w Sandomierzu.
Pasek rozumie sprawiedliwość, która Bóg wymierza Szwedom. Uważa, że to, co przydarzyło się Szwedom podczas zdobywania duńskiej twierdzy Koldyngi jest odwetem za zdradę w Sandomierzu, gdzie wtedy straciło życie wielu Polaków.
Wyjaśnienie:
Zadanie 10 musisz sama zastosować, bo każdy ma inną opinie.