- Przeczytaj zamieszczony poniżej fragment Chłopów Władysława Stanisła- wa Reymonta. Wypisz z niego wszystkie wyrażenia gwarowe i wyjaśnij ich znaczenie. W razie potrzeby skorzystaj z odpowiedniego słownika.


A potem Jagnę wiedli drużbowie szła bujno, uśmiechnięta przez łzy, co jej jeszcze u rzęs wisiały, weselna niby ten kierz kwietny i kiej słońce ciągnąca wszystkie oczy; włosy miała zaplecione nad czołem, w nich koronę wysoką, ze złotych szychów, z pawich oczek i gałązek rozmarynu, a od niej na plecy spływały długie wstążki we wszystkich kolorach i leciały za nią, i furkotały niby ta tęcza; spódnica biała, rzęsisto zebrana w pasie, gorset z błękitnego jak niebo aksamitu wyszyty srebrem, koszula o bufiastych rękawach, a pod szyją bujne krezy obdziergane modrą nicią, a na szyi całe sznury korali i bursztynów, aż do pół piersi opadały.


trzeba przekształcić powyższy fragment Chłopów na język współczesny.

proszę pomóżcie na dziś daje najj​


Odpowiedź :

Poniżej znajduje się przekształcony tekst na język współczesny:

A potem Jagnę prowadzili drużbowie szła z rozmachem, uśmiechnięta przez łzy, co jej jeszcze u rzęs wisiały, weselna niby ten krzew kwiecisty i niczym słońce ciągnąca wszystkie oczy; włosy miała zaplecione nad czołem, w nich koronę wysoką, ze złotych nici, z pawich oczek i gałązek rozmarynu, a od niej na plecy spływały długie wstążki we wszystkich kolorach i leciały za nią, i poruszały się niby ta tęcza; spódnica biała, ciasno zebrana w pasie, gorset z błękitnego jak niebo aksamitu wyszyty srebrem, koszula o bufiastych rękawach, a pod szyją bujny kołnierz obdziergany niebieską nicią, a na szyi całe sznury korali i bursztynów, aż do pół piersi opadały. 

wiedli - prowadzili,

iść bujno - iść z rozmachem,

kierz - krzew,

kiej - kiedy/niczym,

szychy - nici używane do haftowania,

frukotać - poruszać się,

rzęsisto - gęsto/ciasno,

krez - kołnierz,

modra - niebieska.

Co to jest gwara? jest to terytorialna odmiana języka w danym państwie.

#SPJ1