Odpowiedź :
W odpowiedzi na to zadanie musimy odnieść się do motywu labiryntu w przytoczonym fragmencie tekstu Brunona Schulza i do innego utworu literackiego. My w swojej wypowiedzi odniesiemy się do „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.
Labirynt w przytoczonym fragmencie „Sklepów cynamonowych”
Labirynt w tym fragmencie ma związek z nocą, symbolizującą ciemną stronę natury ludzkiej. Nie ma on granic, rozrasta się z każdym kolejnym krokiem bohatera, podobnie jak psychika ludzka, zagmatwana i niezbadana. Atmosfera labiryntu sprawia wrażenie nieprzyjaznej, choć budzi ciekawość bohatera i niejako pcha go do przodu. Wędrówka ma na celu dotarcie do czegoś nęcącego, jak sam autor określa sklepy cynamonowe. Można ją potraktować jako metaforę podróży w poszukiwaniu prawd, budzących w bohaterze jakiś niepokój i strach.
Przykład motywu labiryntu w „Zbrodni i karze”
W „Zbrodni i karze” to Petersburg przypomina labirynt, w którym u ludzi ujawniają się największe słabości i najgorsze instynkty. Takie zachowania jak pijaństwo czy prostytucja są tu powszechne, a nędzę i brud widać na każdym kroku. Mieszkańcy są jakby zniewoleni i uwięzieni w labiryntach miasta. Raskolnikow również czuje się osaczony i przytłoczony miastem. Aby wydostać się z tego przygnębiającego labiryntu biedy, posuwa się do morderstwa, szukając w nim ratunku dla siebie. Jednak zbrodnia popycha go w jeszcze większe zagubienie. Błądzenie bez celu po niekończących się uliczkach miasta odzwierciedla również stan jego ducha, zbliżającego się do obłędu. Wyjściem z labiryntu, a jednocześnie ratunkiem dla utrapionej duszy mężczyzny jest miłość i odpokutowanie popełnionego grzechu.
Motyw labiryntu w literaturze
Motyw labiryntu w literaturze pojawiał się już od czasów antycznych i chętnie sięgano po niego we wszystkich epokach literackich. Uosabia on zazwyczaj skomplikowaną i zagmatwaną konstrukcję otaczającego nas świata oraz człowieka jako istoty zagubionej przez ograniczone możliwości poznawcze, poszukującej drogi do odkrycia prawdy. Literacki labirynt może kojarzyć się czytelnikowi z niebezpieczeństwem, czyhającym zagrożeniem. Z drugiej strony można spojrzeć na labirynt jak na uporządkowany model rzeczywistości, a poprzez jego poznanie człowiek zdobywa wiedzę o tym, jak ułożony jest nasz bogaty w różnorodność świat.
#SPJ1