Odpowiedź :
Odpowiedź:
Szczegółowe wyjaśnienie:
a) Argument to liczba odczytana na osi X. Argument wstawiony do wzoru funkcji daje wartość funkcji Y dla tego argumentu. Z rysunku odczytujemy długość jednostki, która dla obu osi (poziomej X oraz pionowej Y) jest jednakowa i równa długości boku jednej kratki.
Odczytujemy argumenty i wartości funkcji z wykresu - od najwyższego:
x = 2, y = 5, co się zgadza, bo jak podano wartość funkcji y ma być zawsze o 3 większa od jej argumentu x, czyli y = x + 3 i to jest właśnie wzór tej funkcji, dzięki której można obliczyć y przy pomocy x.
x i y danego punktu na wykresie nazywamy współrzędnymi tego punktu. Jeśli ten punkt nazwiemy np. A, to razem ze współrzędnymi zapisujemy jako A(2, 5)
Dla drugiego punktu od góry (nazwijmy go B) mamy B(-1, 2)
Trzeci punkt to C(-4, -1)
b)
Dla x = -2 funkcja ma wartość 1, co można wyliczyć ze wzoru funkcji:
y = x + 3
1 = x +3
x = 1 - 3 = -2
c)
Argument 2,5 znajdujemy na osi X. Jest on w połowie między drugą i trzecią kratką na prawo od środka osi O. Przez ten punkt rysujemy pionową linię i patrzymy, gdzie się przetnie z wykresem funkcji. Punkt przecięcia nazwijmy D. Przez punkt D prowadzimy linię poziomą i odczytujemy, w którym punkcie przetnie ona oś Y. Współrzędna y będzie wartością funkcji dla punktu D, którego współrzędne wynoszą
D(2,5; 5,5), co oczywiście możemy sprawdzić ze wzoru:
y = x + 3
y = 2,5 + 3 = 5,5