Odpowiedź :
Odpowiedź:
Na obszarze tajgi z powodu występowania niskich temperatur występuje wieczna zmarzlina. Oznacza to, że grunt jest bardzo głęboko zamarznięty i tylko w lecie ulega niewielkiemu rozmrożeniu. Z tego powodu rośliny nie mogą w łatwy sposób pobierać wody
1. Na obszarze tajgi woda jest trudno dostępna dla roślin, ponieważ panuje tam nieustannie susza fizjologiczna spowodowana tym, że woda w glebie na tych terenach występuje w stanie stałym, a nie ciekłym w skutek tego, że panują tam bardzo niskie temperatury, a więc mimo obecności wody w glebie roślinom trudno jest ją pobierać.
2. Rośliny rzucają liście na zimę w celu ograniczenia powierzchni transpiracji i w efekcie parowania wody w momencie, gdy nie są one w stanie jej pobierać z gleby z powodu panującej suszy fizjologicznej spowodowanej np. tym, że woda w glebie występuje w stanie stałym, co uchroni je w konsekwencji przed odwodnieniem i pozwoli na przetrwanie suszy fizjologicznej w okresie zimowym, z kolei rośliny nagonasienne wykształciły wiele przystosowań, które pozwalają im na ograniczenie transpiracji bez konieczności zrzucania liści np. zredukowanie powierzchni liści do postaci igieł co pociągnęło za sobą mniejszą powierzchnię parowania wody, pokrycie powierzchni liści grubą warstwą kutykuli i wosku co dodatkowo ograniczy transpirację kutykularną oraz umiejscowienie aparatów szparkowych w zagłębieniach epidermy co również ograniczy transpirację (poprzez aparaty szparkowe) i w konsekwencji pozwoli owym roślinom na zachowanie zrównoważonego bilansu wodnego w chłodnym okresie zimowym (w trakcie suszy fizjologicznej) bez konieczności rzucania liści.