Witam!
Chciałbym zacząć przygodę z programowaniem sterowników PLC.
Proszę o polecenie i ewentualne linki do programów, literatury, kursów z tego zakresu.
Od czego najlepiej zacząć. Jaki jest najlepszy program do tego? Nie posiadam sterownika, lecz chciałbym na początku wykonywać symulację. Pozdrawiam


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cześć. Producentów sterowników PLC jest całe mnóstwo, a co za tym idzie jest też całe mnóstwo środowisk np. Siemens ma środowisko TIA Portal, Mitsubishi posiada środowisko GXWorks etc. Najlepszą literaturą jest "help" danego producenta. Jest tam opisane zawsze wszystko, ale po angielsku przeważnie. Języki są te same, bo to są standardy językowe, takie jak SCL, STL czy LADDER. Nie wiem czy kurs płatny, to na początek dobry pomysł. Polecam Ci kanał tego Pana (po angielsku) - Hegamurl. Posiada playlisty dla różnych poziomów zaawansowania, sterowniki siemens, oprogramowanie TIA Portal.

TIA Portal posiada symulator. Oprogramowanie można pobrać ze strony producenta za darmo, jednak okres próbny trwa kilkanaście dni. Oprogramowanie jest licencjonowane, chyba jak każdego producenta.

Fajny kurs na yt dla bardzo początkujących posiada także Tomek Gilewski, po polsku.

Jeżeli potrafisz programować mikrokontrolery, znasz jakiś język programowania, to będzie to atutem. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, daj mi znać na PW. Bo jest to temat rzeka. Jednak uważam, że dopóki nie pracujesz w przemyśle, tzn. nie masz do czynienia z maszynami, z elementami wykonawczymi automatyki, to bardzo trudno będzie cokolwiek zdziałać. A nie sądzę, że będziesz kupował czujniki np. temperatury za duże pieniądze po to, żeby zobaczyć jak odczytuje się ich wartość modułem analogowym. Żeby czegoś się nauczyć z tego zakresu polecam szukać jakichś praktyk we firmach. Ogłoś się, że chętnie pomożesz przy automatyce jako uczeń, nauczysz się więcej i szybciej, niż jakbyś siedział w domu i próbował sam, jednak nie spodziewaj się, że ktoś Ci za te praktyki zapłaci kokosy (a nawet może być tak, że nie dostaniesz nic), no i jeśli uczysz się jeszcze w szkole, to w grę wchodzą w zasadzie weekendy. Jeżeli wiesz co to PLC, to jak mniemam masz jakieś pojęcie z elektroniki/elektryki oraz z logiki.

Musisz jednak wiedzieć, że programowanie sterowników to nie tylko pisanie programu tak jak w Pythonie czy C++, to jest coś więcej, wyższa szkoła jazdy :) jednak gdy już masz duże doświadczenie i uruchamiasz duże linie produkcyjne np. w przemyśle automotive czy spożywczym to sprawia to ogromną satysfakcję, gdy z taśmy produkcyjnej zjedzie pierwsze auto czy od składników na początku do końcowego produktu otrzymasz np. ketchup, który ląduje na Twoim stole :) W razie pytań pisz.

Wyjaśnienie: