Zaprojektuj schemat doświadczenia jak rozróżnić związki chemiczne-tlenek litu , kwas chlorowodorowy i Wodorotlenek cynku (II)

Obserwacje:
Wnioski:



Plssss na teraz !!!!!!!!


Odpowiedź :

Doświadczenie w celu rozróżnienia tlenku litu, kwasu solnego oraz wodorotlenku cynku (II) można przeprowadzić w następujący sposób.

Opis: Przygotowano 3 zlewki z wodą destylowaną. Do 1 zlewki z wodą dodano tlenek litu i zamieszano bagietką. Do zlewki numer 2 dodano kwas chlorowodorowy, a następnie zamieszano. Do zlewki numer 3 dodano wodorotlenek cynku (II) i intensywnie zamieszano bagietką. Następnie zbadano odczyn roztworów ze zlewki pierwszej oraz drugiej za pomocą uniwersalnego papierka wskaźnikowego.

Schemat: przykładowy schemat znajduje się w załączniku.  

Obserwacje:

Zlewka 1) Białe ciało stałe rozpuściło się w wodzie. Po zwilżeniu uniwersalnego papierka wskaźnikowego roztworem zabarwił się na kolor granatowy.

Zlewka 2) Przezroczysty roztwór bardzo dobrze wymieszał się z wodą, tworząc bezbarwny roztwór. Po zwilżeniu uniwersalnego papierka wskaźnikowego roztworem zabarwił się na kolor czerwony.

Zlewka 3) Pomimo intensywnego mieszania białe ciało stałe nie uległo rozpuszczeniu w wodzie.  

Wnioski:

W zlewce 1 znajdował się tlenek litu, który w reakcji z wodą tworzy wodorotlenek litu. Można zapisać tę reakcję za pomocą równania:

[tex]Li_2O+H_2O- > 2LiOH[/tex]

Powstały roztwór wodorotlenku litu ma odczyn zasadowy i spowodował zabarwienie uniwersalnego papierka wskaźnikowego na kolor grantowy.

W zlewce 2 znajdował się kwas chlorowodorowy, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Powstały roztwór ma odczyn kwasowy i powoduje zabarwienie uniwersalnego papierka wskaźnikowego na kolor czerwony.

W zlewce 3 znajdował się wodorotlenek cynku (II), który jest substancją nierozpuszczalną w wodzie.

W projektowaniu tego doświadczenia skorzystano z kilku właściwości chemicznych:

  • tlenki metali 1 grupy reagują z wodą dając wodorotlenki
  • uniwersalny papierek wskaźnikowy to wskaźnik pH, który w zależności od odczynu badanego roztworu przyjmuje inną barwę. Dla roztworów o charakterze kwasowym barwi się na kolor czerwony. Dla roztworów zasadowych barwi się na kolor zielony/granatowy, a barwa dla roztworów obojętnych jest żółta.
  • wodorotlenki pierwiastków amfoterycznych są zazwyczaj nierozpuszczalne bądź ciężkorozpuszczalne w wodzie.

#SPJ1

Zobacz obrazek Kopli0000