Odpowiedź :
Wyróżniamy dwie koncepcje narodu:
- koncepcję polityczną narodu, opierającą się na tym, iż podstawą formowania się narodu jest organizacja polityczna (najczęściej państwo, czasem konfederacja)
- etniczno-kulturową koncepcję narodu, zakładającą, iż podstawą istnienia narodu są kulturowe oraz historyczne wartości (wspólne dzieje, ludowe obyczaje)
Geneza narodu może wpłynąć na życie społeczne kraju w następujący sposób:
- naród w koncepcji politycznej będzie opierał więzi na sztucznej strukturze - instytucjach (np. szkoły publiczne) i organach państwowych (np. Sejm) i samorządowych (np. gmina). Społeczeństwo będzie miało poczucie więzi opierające się wyłącznie na podleganiu tej samej władzy i przynależności do tego samego okręgu administracyjnego (np. jako uczniowie jednej szkoły, mieszkańcy jednej gminy)
- naród w koncepcji etniczno-kulturowej stworzy trwalsze więzi, gdyż do jego istnienia nie jest potrzebne państwo (ani inna jednostka polityczna). Społeczeństwo będzie łączyć wspólne pochodzenie, język i zwyczaje, co sprawi, że u ludzi wykształcą się podobne cechy i postawy
Jaka koncepcja narodu jest dominująca?
Zazwyczaj przyjmujemy etniczno-kulturową koncepcję narodu, ponieważ istnieją narody, które w swojej historii utraciły państwo (organizację polityczną) lub nigdy go nie stworzyły, a jednak przetrwały ze względu na więzi historyczne i kulturowe.
#SPJ1